Nie można wykluczyć, że wsparcie dla gospodarstw domowych w obszarze kosztów energii zostanie przedłużone również na II półrocze br., podała Rada Polityki Pieniężnej (RPP) w swojej opinii na temat projektu tegorocznej ustawy budżetowej.
"Począwszy od kwietnia 2024 r. – stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe ma wzrosnąć z 0% do 5%. Natomiast zgodnie z ustawą o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw, w I półroczu 2024 r. utrzymane mają zostać dopłaty do cen nośników energii. Ponadto, wspomniana ustawa przewiduje wypłatę dodatków osłonowych dla gospodarstw domowych zagrożonych ubóstwem energetycznym, również za okres I półrocza 2024 r. Łączny koszt tego wsparcia w 2024 r. jest szacowany na 14,6 mld zł (0,4% PKB), przy czym koszt ten ma zostać w części sfinansowany z jednorazowej gazowej składki na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny" – czytamy w opinii do projektu.
"Biorąc pod uwagę utrzymującą się znaczącą różnicę pomiędzy cenami energii elektrycznej i paliw gazowych dla odbiorców końcowych zapisanymi w przedmiotowej ustawie, a taryfami zatwierdzonymi przez Prezesa URE, nie można wykluczyć, że wsparcie dla gospodarstw domowych w obszarze kosztów energii zostanie przedłużone również na II półrocze br. Projekt Ustawy nie zawiera informacji na temat ewentualnego finansowania takiego przedłużenia" – czytamy dalej.
(ISBnews)