Rafako Engineering – spółka w ok. 51% zależna Rafako – złożyła wniosek o uchylenie układu wraz z wnioskiem o ogłoszenie upadłości, podało Rafako. Wnioski zostały złożone do Sądu Rejonowego w Gliwicach, XII Wydział Gospodarczy.
O zawartym i zatwierdzonym przez spółkę zależną układzie Rafako informowało w 2021 r.
Bezpośrednią przyczyną złożenia wniosku był brak możliwości wywiązania się przez spółkę z ciążących na niej zobowiązaniach. Od 2021 roku Rafako Engineering realizowała zawarty układ z wierzycielami. Dotychczas udało się jej spłacić blisko 75% zobowiązań z niego wynikających. Od początku bieżącego roku Rafako Engineering borykała się z problemami finansowymi wynikającymi przede wszystkim z realizacji bieżących kontraktów. Z uwagi na brak dostępu do finansowania zewnętrznego spółka nie mogła aktywnie uczestniczyć w przetargach i pozyskiwać kontraktów od podmiotów spoza grupy kapitałowej Rafako. W związku z jej trudną sytuacją finansową spółka utraciła również kluczowych pracowników, co dodatkowo wpłynęło na ograniczenie jej zdolności do pozyskiwania nowych kontraktów. Spółka nie mogła także liczyć na wsparcie finansowe swoich udziałowców, podało Rafako.
"W przypadku Rafako Engineering nie udało się uniknąć najgorszego scenariusza, tj. złożenia wniosku o upadłość. Ponieważ samo Rafako walczy o swoje przetrwanie nie byliśmy w stanie wesprzeć tej spółki w jakikolwiek sposób. Nie posiadamy kontraktów w portfelu zamówień, które w części moglibyśmy zlecić do realizacji przez Rafako Engineering i co pozwoliłoby jej na kontynuację działalności, tak jak udało się nam to zrobić z naszą inną spółką zależną, ETE z Gliwic" – skomentował prezes Rafako SA Maciej Stańczuk, cytowany w komunikacie.
Dodał, że upadłość nie wpłynie w żaden negatywny sposób, na realizację najważniejszych kontraktów, w których realizację zaangażowana była Rafako Engineering, takich jak budowa w Radlinie czy Barlinku i że nie są one zagrożone.
Rafako Engineering istnieje od 2007 roku. Spółka realizowała wiele dużych projektów w segmencie ropy i gazu oraz budownictwa energetycznego. Była odpowiedzialna m.in. za rozruch bloku 910 MW w Jaworznie i zajmowała się pracami serwisowymi na tym projekcie.
Rafako jest producentem kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Rafako sięgnęły 335 mln zł w 2023 r.
(ISBnews)