Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Rafako chce komercjalizować technologię modernizacji bloków 200 MW w Polsce i za granicą

Rafako chce komercjalizować technologię modernizacji bloków 200 MW w Polsce i za granicą

Rafako chce skomercjalizować technologię modernizacji bloków energetycznych klasy 200 MW i jest zainteresowane projektami w Polsce i za granicą, w szczególności w państwach bałkańskich, poinformowała prezes Rafako Innovation Justyna Mosoń.

"Biorąc pod uwagę, że jest to technologia skalowalna i dająca się replikować, to Rafako będzie ją komercjalizować w kilku konfiguracjach technologicznych" – powiedziała Mosoń podczas spotkania prasowego.

Podstawowym wariantem ma być technologia opracowana na potrzeby modernizacji bloku nr 6 w należącej do Taurona Polskiej Energii elektrowni Jaworzno III. Dodatkowo Rafako chce rozszerzyć ofertę o modernizację jednostek ciepłowniczych, modernizację z konwersją na gaz ziemny, potencjalnie także z możliwością wykorzystania wodoru.

"Będziemy udostępniać naszą technologię na zasadach rynkowych, na zasadzie licencji" – dodała prezes

Rafako Innovation przygotowuje kompleksowe analizy ekonomiczne tej technologii. Zakładany czas realizacji projektów w wersji podstawowej to 12-18 miesięcy, a szacunkowe nakłady inwestycyjne to 70-90 mln zł.

"Analizy wskazują na to, że uśredniony koszt produkcji energii w zmodernizowanej jednostce jest niższy w porównaniu nawet z nowym źródłem gazowym" – wskazała także Mosoń.

Rafako jest zainteresowane komercjalizacją tej technologii zarówno w Polsce, jak i za granicą. Firma podkreśla kluczową rolę partnerstw z firmami zagranicznymi.

"Rozmowy z zagranicznymi klientami prowadzimy od ponad pół roku, więc liczymy na to, że w perspektywie najbliższych miesięcy mogą być podejmowane decyzje" – powiedziała prezes.

W pierwszej kolejności Rafako jest zainteresowane realizacją projektów w Macedonii, ale także m.in. w Kosowie, Serbii, Bułgarii czy Turcji. W dalszej perspektywie możliwe jest wyjście do państw azjatyckich, jak Chiny i Indie.

Rafako zrealizowało modernizację bloku nr 6 należącej do Taurona Polskiej Energii elektrowni Jaworzno III , która pozwala na zwiększenie sterowalności jednostki. Inwestycja pozwoliła m.in. obniżyć minimum techniczne bloku do 40% oraz skrócić czas rozruchów.

Rafako w restrukturyzacji jest największym w Europie producentem kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Rafako sięgnęły 1 207,77 mln zł w 2020 r.

(ISBnews)