Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Rada UE przyjęła dyrektywę dot. zwiększenia OZE w zużyciu energii do 42,5% do 2030 r.

Rada UE przyjęła dyrektywę dot. zwiększenia OZE w zużyciu energii do 42,5% do 2030 r.

nbsp;Rada UE przyjęła nową dyrektywę w sprawie energii odnawialnej, nakładającą obowiązek zwiększenia udziału energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii w państwach UE do 42,5% do 2030 r., przy założeniu dążenia do osiągnięcia 45%, podała Rada. Dotychczas wiążącym celem dla państw członkowskich było osiągnięcie poziomu 32%.

"Wszystkie państwa członkowskie przyczynią się do osiągnięcia bardziej ambitnych celów sektorowych w transporcie, przemyśle, budownictwie oraz ciepłownictwie i chłodnictwie. Celem celów cząstkowych jest przyspieszenie integracji odnawialnych źródeł energii w sektorach, w których proces ten przebiega wolniej" – czytamy w komunikacie.

Państwa członkowskie będą miały możliwość wyboru pomiędzy:

– wiążącym celem polegającym na 14,5% redukcji intensywności gazów cieplarnianych w transporcie w wyniku wykorzystania odnawialnych źródeł energii do 2030 r.

– lub wiążącym udziale co najmniej 29% OZE w końcowym zużyciu energii w sektorze transportu do 2030 r.

Nowe przepisy ustanawiają wiążący łączny cel cząstkowy wynoszący 5,5% dla zaawansowanych biopaliw (zazwyczaj otrzymywanych z surowców niespożywczych) i paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego (głównie wodoru odnawialnego i paliw syntetycznych na bazie wodoru) w udziale energii odnawialnej dostarczanej do sektora transportu. 

W ramach tego celu obowiązuje minimalny wymóg wynoszący 1% paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego (RFNBO) w udziale energii odnawialnych dostarczanych do sektora transportu w roku 2030. 

Dyrektywa stanowi, że przemysł będzie musiał corocznie zwiększać wykorzystanie energii odnawialnej o 1,6%. Uzgodniono, że do 2030 r. 42% wodoru  wykorzystywanego w przemyśle powinno pochodzić z  paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego  (RFNBO), a do 2035 r. – 60%.

Państwa członkowskie będą miały możliwość zmniejszenia wkładu RFNBO w wykorzystanie w przemyśle o 20% pod dwoma warunkami:

– jeżeli wkład krajowy państw członkowskich w wiążący ogólny cel UE odpowiada ich oczekiwanemu wkładowi

– udział wodoru z paliw kopalnych zużywanych w państwie członkowskim nie przekroczy 23% w 2030 r. i 20% w 2035 r.

W nowych przepisach określono orientacyjny cel wynoszący co najmniej 49% udziału energii odnawialnej w ogrzewaniu budynków w 2030 r .  

Zakładane cele w zakresie udziału energii odnawialnej w zakresie  ogrzewania i chłodzenia będą stopniowo zwiększane,  przy wiążącym wzroście o 0,8% rocznie na poziomie krajowym do 2026 r. i 1,1% w latach 2026-2030. Minimalną średnioroczną stawkę mającą zastosowanie do wszystkich państw członkowskich uzupełniają dodatkowe orientacyjne podwyżki obliczone specjalnie dla każdego państwa członkowskiego.

Dyrektywa zaostrza kryteria zrównoważonego rozwoju w zakresie wykorzystania biomasy do celów energetycznych, aby zmniejszyć ryzyko niezrównoważonej produkcji bioenergii. Państwa członkowskie zapewnią stosowanie zasady kaskadowej, ze szczególnym uwzględnieniem systemów wsparcia i należytym uwzględnieniem specyfiki krajowej.

Przyspieszone zostaną procedury wydawania pozwoleń na projekty związane z OZE. Zamiarem jest przyspieszenie wykorzystania energii odnawialnych w kontekście unijnego planu REPowerEU mającego na celu uniezależnienie się od rosyjskich paliw kopalnych po inwazji Rosji na Ukrainę.

"Państwa członkowskie wyznaczą obszary akceleracji odnawialnych źródeł energii, w których projekty dotyczące energii odnawialnej będą podlegały uproszczonemu i szybkiemu procesowi wydawania zezwoleń. Domniemywa się także, że wykorzystanie energii odnawialnej leży w 'nadrzędnym interesie publicznym', co ograniczy podstawy zastrzeżeń prawnych do nowych instalacji" – czytamy w komunikacie.

Propozycja rewizji dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii, wraz z innymi propozycjami, stanowi odpowiedź na energetyczne aspekty transformacji klimatycznej UE w ramach pakietu "Fit for 55".

Komisja przedstawiła pakiet "Fit for 55" w lipcu 2021 r. Pakiet ten ma na celu dostosowanie ram prawnych UE w zakresie klimatu i energii do celu neutralności klimatycznej do roku 2050 oraz celu, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55% do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r.

Ponadto w ramach planu REPowerEU Komisja zaproponowała szereg dodatkowych ukierunkowanych zmian do dyrektywy w sprawie energii odnawialnej, aby odzwierciedlić ostatnie zmiany w krajobrazie energetycznym. Elementy wniosku zostały włączone do przyjętej dzisiaj dyrektywy.

Obecna dyrektywa w sprawie energii odnawialnej jest prawnie wiążąca od czerwca 2021 r. Wyznacza ona na poziomie UE cel wynoszący 32% udziału energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii w UE do 2030 r. na poziomie UE.

Nowa dyrektywa zmieni obecną dyrektywę. Zmiany nabiorą mocy prawnej po 18-miesięcznej vacatio legis.

(ISBnews)