Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. PTEZ: Nowa ustawa umożliwi nieprzerwaną pracę jednostek kogeneracyjnych

PTEZ: Nowa ustawa umożliwi nieprzerwaną pracę jednostek kogeneracyjnych

Podpisana w tym tygodniu przez prezydenta ustawa, o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, umożliwi nieprzerwaną pracę jednostek kogeneracyjnych i innych jednostek wytwórczych produkujących ciepło podczas nadchodzącego sezonu grzewczego, ocenia Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ).

Nowa ustawa umożliwia wydanie przez organ administracji decyzji, pozwalającej na eksploatację instalacji w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa dostaw ciepła, na warunkach odmiennych niż określone w pozwoleniu zintegrowanym lub innym wymaganym pozwoleniu.

"W obliczu ryzyka niedotrzymania standardów emisyjnych, wynikających z niedoborów paliw określonej jakości, a także zaburzeń w łańcuchach dostaw i opóźnień w realizowanych procesach inwestycyjnych, których powodem jest wojna w Ukrainie, takie rozwiązanie jest wyjątkowo ważne. Cieszymy się, że ustawodawca dostrzegł potencjalne trudności związane ze skutkami aktualnej sytuacji geopolitycznej i z wyprzedzeniem został zaproponowany odpowiedni mechanizm, który zwiększy bezpieczeństwo dostaw ciepła sieciowego do odbiorców końcowych" – powiedziała dyrektor PTEZ Dorota Jeziorowska, cytowana w komunikacie.

W ustawie zaprojektowano ścieżkę formalności poprzedzających wydanie decyzji pozwalającej na eksploatację instalacji w tych ekstraordynaryjnych warunkach ze wskazaniem przesłanek, które muszą zaistnieć, aby ją uzyskać.

W trakcie procedury składania wniosku niezbędne będzie m.in.: udokumentowanie przez wytwórców ciepła przeszkód, które uniemożliwiły pracę jednostki wytwórczej na podstawie obowiązującego pozwolenia, natomiast sama decyzja zawierać będzie m.in. parametry źródeł spalania paliw, które są istotne z punktu widzenia przeciwdziałania zanieczyszczeniom oraz wielkości dopuszczalnej emisji gazów lub pyłów wprowadzanych do powietrza. Niezbędne będzie również potwierdzenie konieczności utrzymania wolumenu ciepła wytwarzanego przez daną jednostkę wytwórczą na potrzeby sieci ciepłowniczej.

"Powyższe bezpieczniki uniemożliwią bezwarunkową emisję do atmosfery zanieczyszczeń w sposób nieograniczony i niekontrolowany, ponadto mechanizm ten będzie mógł zostać zastosowany tylko w systemach ciepłowniczych, w których będzie to niezbędne z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw ciepła do odbiorców końcowych" – czytamy w komunikacie.

(ISBnews)