Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. PSEW: Sprzedaż bezpośr. i współdzielenie infrastruktury ważne dla rozwoju OZE

PSEW: Sprzedaż bezpośr. i współdzielenie infrastruktury ważne dla rozwoju OZE

Warszawa, 18.08.2021 (ISBnews) – Popularyzacja modelu bezpośredniej sprzedaży zielonej energii przemysłowi oraz współdzielenie infrastruktury energetycznej przez farmy wiatrowe i słoneczne to dwa kierunki, które będą wspierać rozwój zeroemisyjnej energii w Polsce oraz decydować o konkurencyjności polskich przedsiębiorstw na europejskich i światowych rynkach, uważa Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW). Stanowisko w tej sprawie zostało przekazane do Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ).

"Obecnie sektor odnawialnych źródeł w Polsce nie wykorzystuje swojego potencjału. Cały czas oczekuje na zmiany w prawie energetycznym oraz w innych, bardziej specjalistycznych regulacjach takich jak ustawa odległościowa, które pozwoliłyby na dynamiczny rozwój wiatraków na lądzie" – powiedział prezes PSEW Janusz Gajowiecki, cytowany w komunikacie.

Potencjał ten oceniany jest na 22-24 GW energii wytwarzanej jedynie w lądowych elektrowniach wiatrowych do 2035 roku. Faktyczny scenariusz na przyszłość zależeć będzie jednak od skali i charakteru wsparcia rozwoju lądowej energetyki wiatrowej w polityce energetycznej państwa i tempa uwzględnieniu jej w planach legislacyjnych rządu, w szczególności od liberalizacji tzw. zasady 10h, podano.

"Mowa nie tyle o względach politycznych, które są najmniej przewidywalne, ile o rosnącej presji ekonomicznej. Mechanizmy regulacyjne wynikające z europejskiej agendy klimatycznej w zaskakująco krótkim czasie spowodowały dramatyczny spadek konkurencyjności wytwarzania energii w polskim miksie wytwórczym zdominowanym przez źródła węglowe" – wskazał prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.

PSEW w stanowisku przedstawionym ministrowi klimatu i środowiska zaproponowało szereg zmian regulacyjnych, które przyczynią się do efektywniejszego wykorzystania OZE w miksie energetycznym i ułatwią budowę tzw. linii bezpośredniej w polskim systemie energetycznym, tak aby energochłonny zakład przemysłowy mógł korzystać z zielonej energii wytwarzanej w zlokalizowanym w pobliżu źródle OZE bez dodatkowego obciążania sieci przesyłowej.

"Zaproponowaliśmy doprecyzowanie definicji linii bezpośredniej oraz wprowadzenie określenia 'wydzielonej jednostki wytwarzania'. Proponujemy zwolnienie z obowiązku uzyskiwania zgody na budowę linii bezpośredniej, którą dostarczana jest energia elektryczna z odnawialnych źródeł energii oraz wprowadzenie zwolnień z obciążeń stanowiących finansowanie systemów wsparcia w energetyce dla energii z OZE dostarczanej za pomocą linii bezpośredniej"- powiedział Gajowiecki.

Stowarzyszenie zwraca też uwagę na to, jak istotne jest zaproponowanie regulacji odpowiadającej idei współdzielenia infrastruktury energetycznej pomiędzy farmy wiatrowe i słoneczne.

"Rozwiązania mające na celu efektywne wykorzystanie mocy przyłączeniowych opartych o tzw. cable pooling odpowiadają na zapotrzebowanie sieci. Współdzielenie infrastruktury energetycznej jest uzasadnione ujemną korelacją prędkości wiatru i natężenia promieniowania słonecznego. Regulacje odpowiadające zaproponowanym przez PSEW są obecne w systemach prawnych państw europejskich" – dodał prezes PSEW.

(ISBnews)