Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. PSE: Bezpieczeństwo pracy KSE wymaga więcej mocy dysp. w kierunku importu

PSE: Bezpieczeństwo pracy KSE wymaga więcej mocy dysp. w kierunku importu

Warszawa, 07.10.2020 (ISBnews) – Celem spełnienia standardów bezpieczeństwa pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE), poza utrzymywaniem wysokich wskaźników dyspozycyjności krajowych źródeł wytwórczych, wymagany jest dodatkowy wolumen mocy dyspozycyjnej na połączeniach transgranicznych, w kierunku importu do Polski, wynika z opracowania Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) pt. "Analiza wystarczalności zasobów wytwórczych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym dla okresu X 2020 – XII 2021".

"Analiza wystarczalności krajowych zasobów wytwórczych dla okresu od października 2020 r. do grudnia 2021 r. wykazała, że wartości wskaźników LOLE oraz max LOLP przekraczają dopuszczalny poziom standardu bezpieczeństwa pracy KSE" – czytamy w opracowaniu.

Zdaniem autorów analizy, do spełnienia standardu bezpieczeństwa jest wymagany dostęp do dodatkowego wolumenu mocy dyspozycyjnej na połączeniach transgranicznych, w kierunku importu do Polski.

"Dla zapewnienia wartości miesięcznego wskaźnika LOLE w zakresie każdego z pięciu lat klimatycznych na poziomie nie większym niż 0,25 godziny, wymagany jest dodatkowy wolumen mocy dyspozycyjnej na połączeniach transgranicznych w wysokości:

– 2 100 MW dla okresu październik-grudzień 2020 roku,

– 1 200 MW dla 2021 roku.

Dla zapewnienia wartości wskaźnika max LOLP na poziomie nie większym niż 1% w zakresie każdego z pięciu lat klimatycznych, wymagany jest dodatkowy wolumen mocy dyspozycyjnej na połączeniach transgranicznych w wysokości:

– 2 100 MW1 dla okresu październik-grudzień 2020 roku,

– 1 400 MW2 dla 2021 roku" – czytamy dalej.

Wskaźnik LOLE określa oczekiwany sumaryczny czas trwania deficytów mocy w rozpatrywanym okresie, a wskaźnik LOLP – prawdopodobieństwo wystąpienia deficytu mocy.

(ISBnews)