Warszawa, 23.11.2018 (ISBnews) – Projekt "Polityki energetycznej Polski do 2040 r." (PEP) przewiduje osiągnięcie 21% udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w końcowym zużyciu energii brutto do 2030 r., poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
"Oceniliśmy, że do 2030 r. możemy osiągnąć 21% OZE w finalnym zużyciu energii brutto" – powiedział Tobiszowski podczas konferencji prasowej.
Wzrost wykorzystania energii z OZE ma się odbyć dzięki takich czynnikom jak:
– zwiększenie udziału OZE w transporcie do 10% w 2020 r. i 14% w 2030,
– w ciepłownictwie i chłodnictwie 1-1,3 pkt proc. rocznego wzrostu zużycia
– w elektroenergetyce – wdrożenie energetyki wiatrowej na morzu i wzrost wykorzystania fotowoltaiki
"Widzimy szansę w wykorzystaniu energetyki prosumenckiej, klastrów energii i spółdzielni energetycznych. Chcemy, aby rozwój OZE nie zagrażał bezpieczeństwu energetycznemu – system wsparcia i promocji ma dać uprzywilejowaną pozycję rozwiązaniom, które zapewniają maksymalną dyspozycyjność" – powiedział też wiceminister.
"W ramach zobowiązań unijnych Polska powinna osiągnąć w 2020 r. udział energii ze źródeł odnawialnych w zużyciu finalnym energii brutto na poziomie 15%, w tym 10% udział energii odnawialnej w transporcie. W ramach udziału w realizacji ogólnounijnego celu na 2030 r. Polska deklaruje osiągniecie 21% udziału OZE w finalnym zużyciu energii brutto (zużycie razem w elektroenergetyce, ciepłownictwie i chłodnictwie oraz na cele transportowe) w 2030 r., co zależne jest od konkurencyjności tych źródeł oraz ich miejsca i użyteczności dla systemu" – czytamy w projekcie PEP.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał kilka dni temu, że udział energii z OZE w końcowym zużyciu energii brutto spadł o 0,32 pkt proc. do 11% na koniec 2017 r.
(ISBnews)