Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Projekt PEP: Pierwszy blok elektrowni jądrowej do 2033 roku

Projekt PEP: Pierwszy blok elektrowni jądrowej do 2033 roku

Warszawa, 23.11.2018 (ISBnews) – Projekt "Polityki energetycznej Polski do 2040 r." (PEP) zakłada uruchomienie pierwszego bloku elektrowni jądrowej o mocy 1-1,5 GW do 2033 r. i bloków o mocy łącznie 6-9 GW do 2043 r., poinformowali członkowie kierownictwa Ministerstwa Energii.

"Przewidujemy około roku 2033 uruchomienie pierwszego bloku elektrowni jądrowej o mocy 1-1,5 GW, a do 2043 łącznie mocy 6-9 GW" – powiedział wiceminister Tadeusz Skobel podczas konferencji prasowej.

"Została podjęta o słuszność wdrożenia energetyki jądrowej do krajowego systemu energetycznego" – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Podkreślił, że nakłady inwestycyjne na energetykę jądrową są wysokie, ale koszty energii dużo niższe i żywotność elektrowni dłuższa od elektrowni konwencjonalnych. Jest to także sposób na zmniejszenie średniego poziomu emisji CO2.

"Musimy zdecydować się nad wybór lokalizacji, dokonać wyboru modelu finansowego, modelu technologicznego i wyboru generalnego wykonawcy oraz uprościć formalną stronę procesu inwestycyjnego" – wymienił minister.

W projekcie przewidziano także docelowo rolę małych reaktorów jądrowych HTR i SMR.

"Będziemy się starali prowadzić rozmowy, by wypracować model technologiczny i finansowy najbardziej właściwy. Dążymy do tego, by to był model z udziałem kapitałowym. Dziś otwieramy drogę – zobaczymy, w jakim kształcie będzie ostateczny dokument" – powiedział Tchórzewski, zapytany o model finansowania elektrowni jądrowej.

"Uruchomienie pierwszego bloku (o mocy ok. 1-1,5 GW) pierwszej elektrowni jądrowej przewidziano na 2033 r. W kolejnych latach planowane jest uruchomienie kolejnych pięciu takich bloków (do 2043 r.). Terminy te wynikają z bilansu mocy w krajowym systemie elektroenergetycznym. Bez dodatkowych inwestycji w nowe źródła energii właśnie w tym czasie wystąpią dalsze ubytki w pokryciu wzrostu zapotrzebowania na moc, wynikające z wyeksploatowania istniejących jednostek wytwórczych, zwłaszcza węglowych. Jednocześnie pozwoli to na oczekiwane ograniczenie globalnej emisji zanieczyszczeń powietrza (zarówno CO2, jak i innych np. NOX, SOX) z sektora energii" – czytamy w projekcie PEP.

(ISBnews)