Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Projekt noweli VAT dot. przedłużenia odwrotnego obciążenia do 2026 trafił do konsultacji

Projekt noweli VAT dot. przedłużenia odwrotnego obciążenia do 2026 trafił do konsultacji

nbsp;Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, zakładający przedłużenie czasowego mechanizmu odwrotnego obciążenia podatkiem gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych do końca 2026 r. trafił do konsultacji.

Mechanizm ten wprowadzono ustawą z dnia 9 marca 2023 r. i obowiązuje on od 1 kwietnia 2023 r.

„Rozwiązanie oparte jest o przepisy dyrektywy VAT, który wśród transakcji, dla których możliwe jest stosowanie odwrotnego obciążenia (reverse charge), wymienia przeniesienie pozwoleń na emisję gazów cieplarnianych oraz dostawy gazu i energii elektrycznej na rzecz podatnika-pośrednika" – wskazano w uzasadnieniu.  

Obecnie obowiązujące regulacje dyrektywy VAT dają możliwość zastosowania tego rozwiązania do 31 grudnia 2026 r., podano także.

Obecne mają charakter przepisów epizodycznych i obowiązują do 28 lutego 2025 r. Brak przedłużenia funkcjonowania tych rozwiązań w ustawie o VAT skutkowałby ich wygaśnięciem po 28 lutego 2025 r.

Zakres mechanizmu obejmuje dostawy gazu w systemie gazowym, dostawy energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i świadczenia usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, w sytuacji gdy są one dokonywane bezpośrednio lub za pośrednictwem uprawnionego podmiotu (uprawnionego do dokonywania takich transakcji) na:

– giełdzie towarowej w rozumieniu przepisów o giełdach towarowych,

– rynku regulowanym lub zorganizowanej platformie obrotu (OTF) w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

Regulacje przewidują dodatkowy warunek w przypadku dostaw gazu i energii elektrycznej, jakim jest główna działalność nabywcy, która polega na odsprzedaży tych towarów, i których własne zużycie u nabywcy towarów jest nieznaczne.

„Przewidziana zmiana utrzyma stan zmniejszenia kosztów uczestnictwa w rynku giełdowym podmiotów [których dotyczy mechanizm], co pozytywnie wpływa na ich płynność finansową oraz konkurencyjność giełdy" – czytamy dalej.

Planowana zmiana nie powinna mieć wpływu na dochody budżetu państwa z tytułu podatku od towarów i usług, podano także.

Natomiast wygaśnięcie tego mechanizmu pociągnie za sobą wzrost kosztów uczestnictwa dla podmiotów na rynku giełdowym. Oznaczać to będzie pogorszenie płynności finansowej uczestników rynku oraz zmniejszenie konkurencyjności polskiej giełdy względem innych państwa członkowskich.

Z danych uzyskanych z branży objętej tym rozwiązaniem wynika, że narzędzie to:

– zmniejsza koszty uczestnictwa w rynku giełdowym – odciążenie finansowe przedsiębiorstw energetycznych poprzez obniżenie poziomu zabezpieczeń finansowych wnoszonych przez uczestników rynku o 19%;

– poprawia płynność finansową uczestników rynku – zwiększenie płynności przedsiębiorstw energetycznych w codziennym handlu na giełdzie;

– ogranicza koszty przenoszone w cenie towarów na konsumenta;

– zwiększa konkurencyjność krajowego rynku energii i gazu poprzez wyrównanie zasad funkcjonowania podmiotów krajowych i zagranicznych na hurtowym rynku energii elektrycznej i gazu, co prowadzi do zwiększenia konkurencyjności oferty polskiej giełdy energii wobec giełd zagranicznych stosujących mechanizm odwrotnego obciążenia.

Wygaśnięcie tego rozwiązania będzie skutkowało koniecznością wprowadzenia naliczania depozytów dla kontraktów z terminem dostawy w 2025 r. z pełną wartością podatku VAT. Według danych pozyskanych z branży na początku 2024 r. zabezpieczenia na rynku giełdowym wynoszą aż około 6 mld zł (po uwzględnieniu kompensacji w grupach energetycznych), a brak przedłużenia przepisów spowoduje zwiększenie wartości zabezpieczeń o dodatkowe 1,4 mld zł.

(ISBnews)