Projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie określenia szczegółowych warunków utraty statusu odpadów dla odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw, określający kryteria i kierunki wykorzystania tych materiałów trafił do konsultacji i uzgodnień, wynika z informacji na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Mają one potrwać 14 dni.
"Projekt określa rodzaje odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw, wskazuje na dopuszczalne w procedurze utraty statusu odpadów procesy odzysku. Ponadto […] zawiera minimalne kryteria jakościowe i kierunki wykorzystania materiałów lub produktów powstałych w procesie odzysku w ramach procedury utraty statusu odpadów dla odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw" – czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Odpady powstające w procesie energetycznego spalania paliw, po spełnieniu szczegółowych warunków zawartych w projektowanym rozporządzeniu, tracą status odpadów. Pierwszym z warunków jest poddanie ich procesowi odzysku R5 lub R12. Drugim z warunków jest to, by miały zastosowanie gospodarcze i mogłyby być wykorzystane jako składniki do produkcji cementu, betonu i spoiw, podbudów, kruszyw, mieszanek związanych i niezwiązanych, nawozów i środków wspomagających uprawę roślin oraz materiałów budowlanych wykorzystujących gips syntetyczny, podano także.
Powstałe materiały lub produkty muszą spełniać co najmniej minimalne kryteria jakościowe określone w załącznikach do projektowanego rozporządzenia.
Posiadacz odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw w drodze utraty statusu odpadów może zagospodarować wytwarzane na bieżąco odpady, jak i odpady zdeponowane na składowiskach.
Projekt wspiera wdrażanie gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) w kraju oraz jest zgodny z wytycznymi Europejskiego Zielonego Ładu. Bezpośrednim efektem wdrożenia proponowanych rozwiązań jest zmniejszenie obciążeń administracyjnych związanych z zagospodarowaniem odpadów powstające w procesie energetycznego spalania paliw, wskazano.
Jak podano w uzasadnieniu, sektor energetyczny w Polsce produkuje rocznie ok. 14 040 tys. Mg odpadów, co stanowi ok. 20% wolumenu wytworzonych odpadów w kraju w skali roku. Część odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw poddana jest odzyskowi, jednak większość (w 2019 r. tj. 7 552 tys. Mg) trafia na składowiska. Łączna ilość odpadów zdeponowanych na składowiskach wynosi ok. 325 477 tys. Mg, przy czym część z nich jest już niedostępna, z uwagi na przeprowadzone rekultywacje.
Ilość odpadów powstałych w procesie energetycznego spalania paliw w Unii Europejskiej sięga ok. 100 mln Mg rocznie, a w Stanach Zjednoczonych rocznie jest ich wytwarzanych 130 mln Mg. Wskaźnik zagospodarowania przemysłowego tych odpadów wynosi ok. 41%. Pozostała ich część podlega magazynowaniu lub jest deponowana na składowiskach. W Europie odpady powstałe w procesie energetycznego spalania paliw wykorzystuje się głównie do produkcji kruszyw antropogenicznych. W Europie wytwarza się rocznie około 150 mln Mg kruszyw antropogenicznych powstających z odpadów, powstałych w procesie energetycznego spalania paliw, głównie jako uboczne produkty spalania węgla w energetyce, z czego ok 100 mln Mg powstaje w krajach członkowskich.
(ISBnews)