Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Projekt dot. pozwoleń dla inwestycji w obiekty energetyki jądrowej trafił do konsultacji

Projekt dot. pozwoleń dla inwestycji w obiekty energetyki jądrowej trafił do konsultacji

nbsp;Projekt nowelizacji ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących dotyczący wydawania pozwoleń na budowę także dla obiektów, które nie mogą funkcjonować samodzielnie trafił do konsultacji, wynika z informacji na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL). 

"W projekcie ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących proponuje się dwa zasadnicze rozwiązania:

1)  umożliwienie wydania pozwolenia na budowę inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej także na taką część zamierzenia budowlanego, która nie może samodzielnie funkcjonować;

2)  umożliwienie uzyskania przez inwestora pozwolenia na budowę w zakresie wstępnych robót budowlanych" – czytamy w uzasadnieniu.

Pozwolenie na inwestycję w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej na część zamierzenia budowlanego, która nie może samodzielnie funkcjonować, będzie wydawane przez wojewodę na zasadach i w trybie określonym w prawie budowlanym.

W projekcie uregulowano tryb występowania i uzyskiwania pozwolenia na budowę w zakresie wstępnych robót budowlanych, opinii prezesa Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) w zakresie tego, czy dana, niewymieniona wprost w ustawie, praca wchodzi w zakres wstępnych robót budowlanych, a jeśli tak, to do której kategorii należy ją zaliczyć, oraz zezwolenia na wstępne roboty.

W projekcie przesądzono, że prezes PAA wydaje:

– opinię w zakresie tego, czy określone, niewymienione wprost w ustawie, prace są wstępnymi robotami budowlanymi po wniesieniu przez inwestora, stanowiącej dochód budżetu państwa, opłaty w wysokości 200 tys. zł na rachunek Państwowej Agencji Atomistyki;

– zezwolenie na wstępne roboty po uiszczeniu przez wnioskodawcę, stanowiącej dochód budżetu państwa, opłaty w wysokości 1 500 000 zł.

W ocenie autorów projektu rozwiązania te mają usprawnić proces przygotowania realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej lub inwestycji im towarzyszących, co ma zmniejszyć ryzyko opóźnień w przygotowaniu i realizacji tych inwestycji oraz dać możliwość ich szybszego zakończenia.

Usprawnienie procesu może oznaczać skrócenie procesu inwestycyjno-budowlanego nawet o 2 lata.

(ISBnews)