Warszawa, 27.04.2021 (ISBnews) – Prezydent podpisał nowelizację ustawy o efektywności energetycznej, która ma przygotować podstawy prawne na rzecz osiągnięcia krajowego celu oszczędności energii finalnej w wysokości 5580 toe na koniec 2030 r., poinformowała Kancelaria Prezydenta.
Celem nowelizacji było wdrożenie do krajowego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2002 z 11 grudnia 2018 r w sprawie efektywności energetycznej.
"Uchwalona ustawa stwarza zatem podstawy w krajowym porządku prawnym dla nowych rozwiązań przewidzianych w powołanej dyrektywie 2018/2002/UE zmierzających do osiągnięcia krajowego celu oszczędności energii finalnej na koniec 2030 r. w wysokości 5580 toe" – czytamy w komunikacie.
Nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej zakłada minimalizowanie obciążeń dla podmiotów, które w ciągu najbliższych dziesięciu lat będą dążyć do oszczędności energii finalnej, uszczelnienie monitorowania i raportowania oszczędności energii oraz stworzenie warunków rozwoju rynku usług energetycznych. Ma to pomóc w osiągnięciu krajowego celu oszczędności energii finalnej na koniec 2030 r. w wysokości 5580 toe (tony oleju ekwiwalentnego).
Nowela, oprócz świadectw efektywności energetycznej, wprowadza dodatkowe środki alternatywne, służące osiągnięciu celu oszczędności, wyznaczonego przepisami unijnymi. Rozszerza katalog podmiotów, objętych systemem świadectw efektywności energetycznej, o przedsiębiorstwa paliwowe, wprowadzające paliwa ciekłe do obrotu do celów transportowych.
Do realizacji celu dotyczącego efektywności energetycznej wliczane będą inwestycje finansowane m.in. z budżetu państwa, budżetu samorządów, budżetu UE, środków z pomocy udzielanej przez państwa Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu oraz środków pochodzących z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej
Nowelizacja przewiduje też utworzenie centralnego rejestru oszczędności energii finalnej (prowadzonego przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy), w którym będą gromadzone dane dotyczące m.in. zrealizowanych projektów efektywności energetycznej za pomocą środków alternatywnych. Nakłada na właścicieli lub zarządców budynków wielolokalowych obowiązek montażu do 1 stycznia 2027 r. inteligentnych ciepłomierzy i wodomierzy i wprowadza zmiany w zakresie informowania odbiorców końcowych o opomiarowaniu i rozliczeniach zużycia ciepła.
Wzmacnia przepisy dotyczące zawierania umów o poprawę efektywności energetycznej w sektorze publicznym, doprecyzowano wymagania wobec osób przygotowujących audyty efektywności energetycznej oraz zakres informacji dotyczących efektywności energetycznej pozyskiwanych od prezesa Urzędu Regulacji Energetyki oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Nowelizacja co do zasady ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
(ISBnews)