Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą ułatwienia dla biogazu w systemie aukcyjnym

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą ułatwienia dla biogazu w systemie aukcyjnym

nbsp;Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą ułatwienia dla biogazu w systemie aukcyjnym poprzez rozszerzenie katalogu przesłanek zwalniających z obowiązku dostarczenia min. 85% wolumenu energii wykazanego w zwycięskiej ofercie aukcyjnej oraz zawieszającej do 31 grudnia 2022 roku wymóg udziału biomasy pochodzenia rolniczego w biomasie spalanej na cele energetyczne, wynika z informacji Kancelarii Prezydenta. 

Przepisy te znalazły się w nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Wprowadzenie katalogu przesłanek, zwalniających z obowiązku dostarczenia min. 85% wolumenu energii wykazanego w zwycięskiej ofercie aukcyjnej  ma stanowić zachętę i ułatwienie udziału wytwórców biogazu w aukcjach oraz umożliwienie ogłoszenia tychże aukcji jeszcze w bieżącym roku.

Jak uzasadniano "dzięki tej zmianie możliwe będzie przeprowadzenie aukcji dla biogazu jeszcze w 2022 r., co pozwoli na szybsze rozpoczęcie planowanych do realizacji inwestycji w źródła wytwórcze biogazu".

Zmiana oczekiwana jest przez branżę biogazową, która wskazywała dotychczasowe brzmienie przepisów za barierę uniemożliwiającą uczestnictwo wytwórców biogazu w aukcjach.

Z kolei zawieszenie od 1 sierpnia do 31 grudnia 2022 roku wymogu udziału biomasy pochodzenia rolniczego w łącznym udziale wagowym biomasy spalanej na cele energetyczne wynika ze zgłaszanych przez wytwórców problemów z realizacją obowiązku określonego procentowego udziału biomasy rolniczej w bilansie biomasy spalanej na cele energetyczne, który związany jest z wykorzystywaniem biomasy rolniczej pochodzącej z kierunku Europy Wschodniej (głównie Ukraina i Białoruś – łuska słonecznika, pellet z łuski słonecznika).

"W okresie inwazji Rosji na Ukrainę dostawy tej biomasy zostały drastycznie ograniczone bądź wstrzymane. Uniemożliwia to także realizację planowanych i już wynegocjowanych kontraktów. Zawieszenie obowiązku umożliwi wypracowanie umów z nowymi dostawcami biomasy agro, głównie z Polski, co zapewni ponowną realizację ustawowego obowiązku w 2023 r." – podano w uzasadnieniu.

Ponadto w noweli znalazły się także przepisy epizodyczne, które umożliwiają przekierowanie w 2022 r. wolnych środków z Funduszu Zapasów Interwencyjnych oraz Funduszu Rozwoju Dróg na zakup surowców energetycznych przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS), w celu "wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz uzupełnienia zapasów w wyniku wprowadzonych ograniczeń importu".

Przesunięcie wolnych środków na utworzenie rezerwy strategicznej ma wynosić:
– w zakresie Funduszu Zapasów Interwencyjnych: 1 500 mln zł
– w zakresie Funduszu Rozwoju Dróg: 1 500 mln zł.

Finansowanie ma odbywać się w ramach limitów budżetowych.

(ISBnews)