Banki spółdzielcze chcą być aktywnym uczestnikiem transformacji energetycznej i deklarują chęć wspierania energetyki obywatelskiej, poinformował w rozmowie z ISBnews.tv prezes SGB-Banku Mirosław Skiba.
"Energetyka obywatelska jest takim naturalnym przejściem do kolejnego etapu transformacji energetycznej w kraju. Zaczynaliśmy od prosumentów, od odbudowy alternatywy dla energetyki – dla klientów indywidualnych, dla firm. W chwili obecnej mówimy o klastrach energetycznych, o wspólnotach energetycznych, które wydają się naturalnym rozwinięciem tej transformacji, w której uczestniczymy już od kilku lat" – w rozmowie z ISBnews.tv w kuluarach Samorządowego Kongresu Finansowego 2022 w Sopocie. Agencja ISBnews była patronem medialnym tego wydarzenia.
Podkreślił, że SGB i cała grupa banków skupiona w ramach Spółdzielczej Grupie Bankowej blisko współpracuje z jednostkami samorządu terytorialnego (JST), co ma znaczenie dla tworzenia energetyki obywatelskiej.
"Stąd też nasza obecność tutaj [na Kongresie]. Chcemy jako banki spółdzielcze, jako współtworzący lokalne społeczności, również być aktywnym uczestnikiem transformacji energetycznej. Chcielibyśmy, żeby nasze banki służyły zarówno doradztwem, ale również dostarczały potrzebnego finansowania związanego z rozwojem tejże energetyki" – dodał prezes.
Wskazał, że banki spółdzielcze – także SGB-Bank – mają specjalną ofertę finansowania przedsięwzięć związanych z transformacją – dla energetyki fotowoltaicznej, wiatrowej czy też dla budowy magazynów energii lub odzysku surowców, jak również dla projektów związanych z elektromobilnością.
SGB-Bank pełni funkcję banku zrzeszającego w Spółdzielczej Grupie Bankowej, obejmującej 180 banków spółdzielczych, które posiadają sieć blisko 1500 placówek.
Lesław Kretowicz
(ISBnews/ ISBnews.tv)