Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Prezes BOŚ: Chcemy finansować rozwój sieci przesyłowych, to wąskie gardło OZE-wywiad

Prezes BOŚ: Chcemy finansować rozwój sieci przesyłowych, to wąskie gardło OZE-wywiad

Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) chce finansować modernizację i rozwój sieci dystrybucyjnych i przesyłowych, ponieważ postrzega je jako „wąskie gardło” rozwoju energetyki odnawialnej, poinformował ISBnews prezes Wojciech Hann.

„Mam nadzieję, że tzw. ustawa 10H zostanie w końcu uchwalona, co przyspieszy rozwój energetyki wiatrowej na lądzie. Jednak nawet to nie rozwiąże problemu 'wąskiego gardła’ OZE, jakim są obecnie niewystarczające sieci dystrybucyjne i przesyłowe. Z przyjemnością będziemy finansować ich rozwój i modernizację, gdyż jest to warunkiem koniecznym do dalszej transformacji energetycznej Polski” – powiedział Hann w rozmowie z ISBnews.

„Spodziewam się, że będziemy mieli szereg rozmów z operatorami sieci dystrybucyjnych i z operatorem sieci przesyłowej. Ustalimy, jak finansować tego typu inwestycje. To nie są łatwe projekty nie dlatego, że są skomplikowane technologicznie, tylko dlatego, że przy ich realizacji pojawia się wiele problemów prawnych i społecznych, związanych np. przepisami prawa budowlanego, prawem do drogi czy dostępem do działek. To złożony temat” – dodał.

Stwierdził również, że z perspektywy BOŚ zmiana zasad rozliczania energii z fotowoltaiki prosumenckiej nie spowodowała spowolnienia tego rynku.

„Wielu uczestników rynku obawiało się, że po zmianie zasad rozliczania energii z fotowoltaiki będziemy mieli do czynienia z załamaniem rynku. My niczego takiego nie zaobserwowaliśmy. Oczywiście, to są trochę inne warunki, niż były wcześniej, ale nie ma żadnego spowolnienia” – powiedział prezes.

Podkreślił również, że w ostatnich latach ten rynek rozwijał się bardzo dynamicznie.

„W ciągu dwóch lat – 2020-2022 – zwiększyliśmy moc zainstalowaną w fotowoltaice w Polsce z 5 GW do 10 GW, czyli do celu przewidzianego na 2040 rok – to jest po prostu coś niesamowitego. Wąskim gardłem” jednak są i będą sieci” – stwierdził Hann.

Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ. Aktywa razem banku wyniosły 20,59 mld zł na koniec 2021 r.

Adam Sofuł

(ISBnews)

Gaz w energetyce ma niezłe perspektywy. Ale jak długo?` Towarowa Giełda Energii liczy na wzrost obrotów na rynku gazu, a w miarę postępów transformacji energetycznej, także na handel gwarancjami pochodzenia dla „zielonych” gazów oraz instrumentami finansowymi. Zużycie gazu ziemnego będzie w Polsce przez najbliższe lata rosnąć, ponieważ będzie to główne paliwo przejściowe, dla którego na razie trudno o alternatywę.
Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?

Partnerzy portalu