We wtorek 3 września podczas XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu miała miejsce premiera niezwykle ważnej publikacji naukowej Waldemara Beny „Przyroda farm fotowoltaicznych Zklastra. Doświadczenia z okolic Zgorzelca”. Książka jest efektem dwóch lat badań prowadzonych na obszarze farm fotowoltaicznych należących do Zgorzeleckiego Klastra Energii (Zklaster).
Forum Ekonomiczne w Karpaczu jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej platformą spotkań, na której nie tylko dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania i innowacyjne idee. I właśnie na tym niezwykle ważnym wydarzeniu, na stoisku Dolnego Śląska, odbyła się premiera publikacji naukowej Waldemara Beny „Przyroda farm fotowoltaicznych Zklastra. Doświadczenia z okolic Zgorzelca”. Książka powstała przy współpracy ze zgorzeleckim klastrem.
Zklaster zdecydował się na wsparcie inicjatywy Waldemara Beny, ponieważ od zawsze projekty prowadzone prowadzone w ramach klastra miały charakter nie tylko komercyjny, ale i edukacyjny oraz społeczny. Stąd też terenem badań Waldemara Beny były tereny zgorzeleckiej farmy fotowoltaicznej.
Jak podkreśla recenzent książki, Prof. dr hab. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – Historia ta dotyczy farm fotowoltaicznych – często postrzeganych właśnie jako zagrożenie dla lokalnych ekosystemów. Jednakże, dzięki pasji i determinacji lokalnego przyrodnika, Waldemara Beny, oraz jego wytrwałym badaniom, narodziło się pierwsze w Polsce szczegółowe opracowanie, rzucające nowe światło na współistnienie nowoczesnej technologii i dzikiej przyrody.
Książka ta jest świadectwem, że farmy fotowoltaiczne, jeśli są odpowiednio zlokalizowane i zarządzane, mogą nie tylko współistnieć z przyrodą, ale wręcz stać się oazami bioróżnorodności. Na stronach tej publikacji, Waldemar Bena prowadzi nas przez swoje odkrycia – od kręgowców, poprzez bogaty świat bezkręgowców, aż po niespotykane dotąd zjawiska ekologiczne związane z dynamiczną sukcesją, które zaszły na obszarach farm fotowoltaicznych – dodał Piotr Tryjanowski.
O tym, jak niezwykle istotne jest środowisko przyrodnicze dla mieszkańców przekonaliśmy się publikując, w lokalnych mediach, cykl artykułów autora niniejszej książki i obserwując, jakim zainteresowaniem się one cieszyły. Dlatego postanowiliśmy przekazać Państwu niniejszą publikację prezentującą na co dzień niedostrzegalną przyrodę naszego zakątka Polski, ilustrowaną pięknymi fotografiami. Pragniemy także zachęcić Państwa do wycieczek krótkich i dłuższych – pieszych, rowerowych lub konnych – po naszej okolicy i dookoła farm, a także do bezpośredniego kontaktu z nami – powiedziała Agnieszka Spirydowicz, Prezes Zklastra.
ZKlaster, po raz kolejny udowadnia, że liczne prowadzone w okolicach Zgorzelca projekty, nie mają jedynie aspektu biznesowego. ZKlaster skupia innowatorów i pionierów, również w aspekcie edukacji rynku, lokalnej społeczności i – przede wszystkim – urzędników. Dzięki badaniom i książce Waldemara Beny, możemy klarownie pokazać wszystkim, że OZE współistnieje z przyrodą. Uważna lektura opracowania powszechnie szanowanego i uznanego eksperta i badacza przyrody może wreszcie wpłynąć pozytywnie na decyzje urzędników w procesach inwestycyjnych. Skądinąd, jestem pewny, że na wnioski i argumenty zawarte w wydawnictwie ZKlastra czeka wielu inwestorów, również skupionych w Krajowej Izbie Klastrów Energii i OZE – podsumowuje Tomasz Drzał, dyrektor zarządzający KIKE
–
Waldemar Bena — Zgorzelczanin jest autorem wielu publikacji i książek historycznych poświęconych Górnym Łużycom, w tym, najbardziej znanej naszym czytelnikom – „Polskie Górne Łużyce”. Waldemar Bena to także wybitny w skali kraju badacz i autor prac naukowych i popularnonaukowych publikacji. Jedną z nich są choćby „Dzieje Puszczy Zgorzelecko-Osiecznickiej”.