Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Polska Grupa Górnicza została jednoosobową spółką Skarbu Państwa

Polska Grupa Górnicza została jednoosobową spółką Skarbu Państwa

Skarb Państwa stał się jedynym właścicielem wszystkich udziałów Polskiej Grupy Górniczej (PGG), podała spółka.

"Skarb Państwa przejął 39 167 181 akcji PGG S.A., które dotąd należały do spółek: PGNiG Termika S.A., PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Enea S.A., Węglokoks S.A., Polski Fundusz Rozwoju S.A., Towarzystwo Finansowe 'Silesia' Sp. z o.o. oraz Ecarb Sp. z. o.o. (spółka zależna Energi w grupie PKN Orlen)" – czytamy w komunikacie.

3 sierpnia tego roku wymienione spółki podpisały warunkową umowę sprzedaży Skarbowi Państwa posiadanych przez nie akcji PGG. Warunkiem finalizacji umowy z początku sierpnia było niewykonanie prawa pierwokupu, które przysługiwało Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa na podstawie przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Ostatecznie KOWR zrezygnował z wykonania przysługującego mu prawa, przypomniano.

W rezultacie można było dokonać wpisów w rejestrze akcjonariuszy spółki, potwierdzających przeniesienie prawa własności akcji na Skarb Państwa. Tym samym PGG stała się jednoosobową spółką Skarbu Państwa RP.

PGG jest największą firmą górniczą zatrudniającą 38,7 tys. pracowników. W 2020 roku spółka wydobyła ok. 24 mln ton węgla kamiennego i zanotowała ok. 2 mld zł straty netto.

(ISBnews)

Gaz w energetyce ma niezłe perspektywy. Ale jak długo?` Towarowa Giełda Energii liczy na wzrost obrotów na rynku gazu, a w miarę postępów transformacji energetycznej, także na handel gwarancjami pochodzenia dla „zielonych” gazów oraz instrumentami finansowymi. Zużycie gazu ziemnego będzie w Polsce przez najbliższe lata rosnąć, ponieważ będzie to główne paliwo przejściowe, dla którego na razie trudno o alternatywę.
Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?

Partnerzy portalu