Warszawa, 04.11.2021 (ISBnews) – Zrównoważone inwestowanie, nazywane też impact investing (czyli inwestycje mające wpływ na środowisko) to trend zyskujący na dynamice i stający się już głównym nurtem (mainstreamem) na rynkach finansowych. Zainicjowane przez regulatorów, inwestycje tego rodzaju w ostatnich dwóch latach coraz powszechniej przykuwają uwagę, ponieważ dają szansę atrakcyjnego zarobku. Jednak przeszkodą dla dalszej ich popularyzacji jest brak wystarczającej ilości danych niefinansowych oraz sposobów ich przetwarzania, uważają uczestnicy panelu pt. "Impact Investing: A Trend or a Growing Focus for Investors?" podczas konferencji Poland 2.0 Summit.
Partnerem strategicznym konferencji było BCG, a partnerem medialnym – agencja ISBnews.
"Jak spojrzymy na to, od kiedy mamy do czynienia ze wzmożeniem na rynkach finansowych związanym z wybuchem różnych możliwości inwestowania zrównoważonego, to jest to mniej więcej 2015-2016 rok. W 2015 r. zawarte zostało Porozumienie Paryskie, które było prawnie wiążącym dla sygnatariuszy umową międzyrządową, która w art. 2 dostrzega rolę sektora finansowego w finansowaniu zrównoważonego rozwoju i transformacji w kierunku zeroemisyjnym i zobowiązuje państwa do takiego działania, aby te globalne przepływy finansowe uspójnić z celami klimatycznymi. Rzeczywiście, Porozumienie Paryskie skupia się na celach klimatycznych, czyli 'e' – 'environment' w akronimie 'ESG', ale akademicy dostrzegają bardzo wyraźne powiązanie pomiędzy 'e', a e' i 'g'. Tzn. pozytywny wpływ firm, instytucji finansowych na środowisko jest skorelowany z ich wpływem społecznym i z uprawianym przez nich ładem korporacyjnym. Myślę, że Porozumienie Paryskie jest takim bezpośrednim 'triggerem' dla rozwoju zrównoważonych finansów" – powiedziała pełnomocniczka ministra finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego Katarzyna Szwarc podczas panelu.
Principal, Head of Corporate Banking for Poland, Green Finance Lead w BCG Poland Paweł Godek wskazał, że to wzmożenie inwestycyjne widoczne jest szczególnie w ostatnich dwóch latach.
"Dzieje się tak z dwóch powodów: po pierwsze – ponieważ firmy muszą, po drugie – ponieważ to się po prostu opłaca. Dlaczego muszą? Jest wiele regulacji, które tak naprawdę wymuszają na inwestorach czy szeroko pojętych instytucjach finansowych uwzględnianie czynników ESG w decyzjach inwestycyjnych. Ponadto instytucje finansowe będą musiały sukcesywnie raportować coraz większą część działalności czy inwestycji w aktywa zielone. Niewątpliwie jest duża presja ze strony regulacyjnej" – powiedział Godek podczas panelu.
"Natomiast w ostatnich dwóch latach w szczególności pojawił się ten drugi element, czyli to się po prostu opłaca. A dlaczego to się opłaca? Bo generalnie rynek zielonych inwestycji bardzo szybko rośnie i staje się bardziej rentowny" – dodał.
Podał przykład rynku magazynów energii. BCG szacuje, że jego średnioroczny wzrost (CAGR) będzie wynosił 20-30% przez najbliższych 10-15 lat. A jest to tylko jeden z wielu zielonych rynków, które będą bardzo dynamicznie rosły, podkreślił Godek.
"Jeśli chodzi o inwestorów private equity w Europie czy na świecie, to najbardziej interesuje ich ta sfera gospodarki, która umożliwia rozwój zielonej transformacji, np. software służący do optymalizacji infrastruktury energetycznej" – wskazał principal z BCG.
"Druga grupa to duzi inwestorzy infrastrukturalni – oni inwestują w duże projekty wind, offshore. W Polsce jest obecnie duże zainteresowanie tego typu inwestorów np. infrastrukturą do ładowania samochodów elektrycznych " – dodał Godek.
Szwarc zadeklarowała, że Ministerstwo Finansów postrzega trend związany ze zrównoważonym przede wszystkim jako szansę dla rozwoju polskiego rynku kapitałowego.
"Mówimy o tym często jako o idei budowy w Polsce regionalnego centrum zielonych finansów. Polska była pierwszym na świecie emitentem zielonych obligacji skarbowych. Na kanwie tego nowego trendu powstają nowe centra finansowe. Oczywiście, to jest Londyn, który stawia na green finance, ale aktywną rolę zaczynają grać Amsterdam, Oslo, Zurich. Myślę, że dla Warszawy to też jest szansa, aby być może nie próbować konkurować z Londynem, ale może powiedzieć: dla naszego regionu Europy Środkowo-Wschodniej i być może dla regionu Trójmorza tutaj może powstać takie centrum, gdzie będziemy oferować np. zielone indeksy zgodne z unijnymi przepisami, na podstawie których można tworzyć fundusze notowane na giełdzie, będziemy mieć tutaj analitykę dla raportowania niefinansowego dla spółek, że będziemy mieć tutaj agencję, która certyfikuje te zielone obligacje, bo widzimy, że takich podmiotów jest na razie jak na lekarstwo, a ich usługi są bardzo drogie" – wymieniła Szwarc.
Wskazała, że Bloomberg szacuje, iż w 2025 r. 1/3 wszystkich globalnych aktywów to będą aktywa w jakimś stopniu o charakterze zrównoważonym.
"Czyli nie mówimy już o trendzie czy megatrendzie, to jest już po prostu mainstream. Co się musi jeszcze wydarzyć? Mam bardzo konkretny postulat – to są dane. Tzn. nie będziemy w stanie zmienić czegoś, czego nie umiemy zmierzyć albo nawet nie będziemy wiedzieli, czy to się zmieniło. Potrzebujemy bardzo dobrej jakości danych niefinansowych – o tym, w jaki sposób firmy, inwestycje, aktywa wpływają np. na klimat i środowisko. One muszą to zaraportować, my musimy umieć to odczytać, musimy umieć to zmierzyć i umieć wykorzystać. Potrzebujemy bardzo dobrych narzędzi analitycznych, które umożliwiają nam też zrobienie takiego linku pomiędzy tym, co się dzieje w realnej gospodarce, a tym, jakie są nasze ambicje w ramach chociażby polityki klimatycznej" – wskazała pełnomocniczka ministra finansów.
O przykładach gromadzenia i przetwarzania mówił na innym panelu podczas Poland 2.0 Summit Associate Director, Data Science at BCG Gamma Lukasz Bolikowski.
"W BCG Gamma, czyli tej jednostce BCG zajmującej się sztuczną inteligencją i zaawansowaną analityką, klimat jest dla nas jednym z wiodących tematów. Pracujemy nad takim rozwiązaniem, o nazwie CO2AI , które pomaga naszym klientom w ich drodze do neutralności. Rozwiązania oparte o AI mogą pomagać przez kwestię mierzenia emisji. […] Jesteśmy w stanie symulować różne scenariusze i sugerować takie zachowanie, takie ustawienia maszyn i procesów, żeby redukować emisje" – powiedział Bolikowski podczas panelu pt. "Our Planet, Our Future: Fighting Climate Crisis Together".
"Posiadając około setki najróżniejszych baz danych oraz algorytmów, które potrafią w bardzo krótkim czasie powiązać nawet najbardziej złożone organizacje i ich łańcuchy dostaw z naszymi bazami, jesteśmy w stanie precyzyjnie powiedzieć naszym klientom, jaki jest ich aktualny stan w podziale na scope 1-3. Kiedy już rozumiemy, gdzie jesteśmy, to sztuczna inteligencja pozwala też zaplanować kolejne kroki – możemy tworzyć różnego rodzaju symulacje, które pozwolą zrozumieć, które działania przyniosą jakie skutki i w które działania warto inwestować w pierwszej kolejności, jakie są alternatywy. To jest połączenie z jednej strony bogatych baz danych i algorytmów, które pozwalają szukać rozwiązań. A trzecia część to już konkretne operacyjne działania. Tutaj jest szereg modeli uczenia maszynowego, które wdrażamy na potrzeby już konkretnych klientów, konkretnych wręcz urządzeń, gdzie naszym celem jest ograniczenie emisji" – wyjaśnił przedstawiciel BCG Gamma.
(ISBnews)