Warszawa, 07.10.2019 (ISBnews) – Poczta Polska, Grupa Enea i Kolejowe Zakłady Łączności (KZŁ) podpisały list intencyjny, którego głównym założeniem jest wykorzystanie szans biznesowych i wspólna realizacja projektów w zakresie elektromobilności, podała Poczta. Spółki zobowiązały się do wymiany doświadczeń związanych z eksploatacją ładowarek i pojazdów elektrycznych.
Poczta Polska przygotowuje się do wprowadzenia "Stref Czystego Transportu". Mają one spowodować ograniczenie emisji zanieczyszczeń komunikacyjnych, m.in. pyłów i tlenków azotu, zmniejszyć natężenie ruchu samochodowego.
"Poczta Polska współpracuje z firmami i instytucjami, które działają na rzecz elektromobilności. Chcemy dzielić się doświadczeniami i wspólnie wypracowywać rozwiązania, które pomogą we wdrażaniu i eksploatacji w naszej flocie aut nisko- i zeroemisyjnych. Zależy nam, aby transport przesyłek pocztowych był w coraz większym stopniu ekologiczny. Chcemy razem z naszymi partnerami skoncentrować się na rozwoju infrastruktury wspomagającej elektromobilność, choćby poprzez montaż ładowarek w naszych sortowniach i przy placówkach pocztowych" – powiedział wiceprezes Poczty Polskiej ds. logistyki Paweł Przychodzeń, cytowany w komunikacie.
Pierwsze "elektryki" obsługujące transport przesyłek będą mieć ładowność do 800 kg i dopuszczalną masę całkowitą do 3,5 tony. Dołączą do pocztowej floty w przyszłym miesiącu, podano także.
Podpisany list intencyjny jest także częścią Programu Rozwoju Elektromobilności w Grupie Enea. Wykorzystanie na dużą skalę pojazdów elektrycznych wymaga powstania odpowiedniego ekosystemu. Jego częścią są sieci energetyczne oraz podłączone do nich stacje ładowania samochodów elektrycznych, wskazano.
"Grupa Enea wpisuje się w aktualne trendy rozwojowe obszaru elektromobilności i aktywnie uczestniczy w budowie ekosystemu dla e-aut, który otwiera możliwości tworzenia nowych linii biznesowych dla koncernów energetycznych. Zapoczątkowana dziś współpraca z Pocztą Polską jest zgodna ze strategicznymi planami rozwojowymi Enei w tym obszarze. Liczymy na wymianę doświadczeń, a także budowanie synergii, co pozwoli nam na wykorzystanie szans biznesowych na dynamicznie rozwijającym się rynku e-mobility" – powiedział prezes Enei Mirosław Kowalik, cytowany w komunikacie.
List intencyjny podpisany został pomiędzy Pocztą Polską a Eneą – sprzedawcą energii oraz z Eneą Serwis, która w zakresie elektromobilności współpracuje KZŁ – producentem polskiej ładowarki dla samochodów elektrycznych "ecoMoto".
Przygotowane na potrzeby Poczty Polskiej stacje ładowania ecoMoto to zaawansowane i innowacyjne urządzenia, które spełniają wszelkie wymogi ustawy o elektromobilności. Każda stacja ecoMoto posiada dwa gniazda ładowania o mocy 22 kW oraz system zabezpieczeń. Do jej uruchomienia nie trzeba rejestrować się w żadnym systemie, ani posiadać specjalnej karty.
"Podpisywane dzisiaj porozumienie to kolejny istotny krok w kierunku rozwoju elektromobilności w Polsce. Wraz z naszymi partnerami z Poczty Polskiej i Grupy Enea będziemy nie tylko rozwijać infrastrukturę ładowania dla Poczty Polskiej ale również edukować i promować elektromobilność" – powiedział prezes KZŁ Bydgoszcz Krzysztof Magierowski, cytowany w komunikacie.
Poczta Polska to największy polski pracodawca zatrudniający ponad 80 tys. pracowników w całym kraju. Posiada największą sieć dystrybucyjno-logistyczną w kraju, obejmującą ponad 7,5 tys. placówek.
(ISBnews)