Trzech na czterech ankietowanych jest przekonanych, że działania pojedynczego człowieka mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne, wynika z badania IBRiS zrealizowanego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE).
Ankieterzy IBRiS zapytali badanych o ich przekonania na temat zmian klimatu i ochrony środowiska. 87% badanych przyznało, że za zmiany klimatu odpowiedzialny jest przede wszystkim człowiek, przeciwnego zdania było 7%. Zdecydowana większość (82%) zadeklarowała, że przykłada dużą wagę do troski o środowisko naturalne. Z tym stwierdzeniem nie zgodziło się 6% badanych, podano.
"Aż 75% respondentów uważa, że działania pojedynczego człowieka, takie jak np. oszczędzanie energii elektrycznej, mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne i zmniejszenie zmian klimatu. 13% badanych nie zgodziło się z tym stwierdzeniem, a 12% nie miało zdania. Najchętniej zgadzały się z nim osoby młode (ok. 80% wśród osób do 49. roku życia), a najrzadziej osoby w średnim wieku – tylko 56% twierdzących odpowiedzi w grupie 50-59 lat. Potencjalny wpływ swoich działań na powstrzymanie zmian klimatu widzą częściej osoby z wyższym wykształceniem (83% wskazań) i mieszkańcy wielkich miast (84% pozytywnych odpowiedzi)" – czytamy w komunikacie.
Jak wynika z badania, deklaracje te przekładają się na realne działania – 92% badanych oszczędza energię elektryczną, a troska o środowisko naturalne jest najistotniejszym obok kosztów czynnikiem motywującym. Jednocześnie ankietowani korzystają z tych sposobów na redukcję zużycia energii elektrycznej, które nie wpływają na komfort ich życia – wyłącznie światła przy opuszczaniu pomieszczenia czy racjonalne korzystanie z lodówki, pralki i zmywarki. Wielu zadeklarowało również używanie żarówek energooszczędnych i zwracanie uwagi na klasę energetyczną kupowanych sprzętów.
Niemal połowa ankietowanych przyznała, że byłaby skłonna płacić więcej za prąd, wiedząc, że środki uzyskane w drodze podwyżek zostaną zainwestowane w zieloną energię. Twierdząco na to pytanie odpowiedziało 46% respondentów. Niewielu mniej (41%) jest skłonnych płacić więcej za energię wytworzoną z odnawialnych źródeł. Na oba pytania twierdząco odpowiadały najczęściej osoby z wyższym wykształceniem (odpowiednio 58% i 54% pozytywnych wskazań), mieszkające w dużych miastach (63% i 57% pozytywnych odpowiedzi), deklarujące duże zainteresowanie tematyką zmian klimatu (60% i 53% twierdzących odpowiedzi), wskazano również.
"Od kilku lat obserwujemy zwiększoną świadomość ekologiczną wśród Polaków. To badanie także potwierdza, że dostrzegamy, iż działania pojedynczego człowieka mogą mieć wpływ na nasze środowisko naturalne. Samo angażowanie się w takie aktywności sprowadza się do zmiany drobnych nawyków, takich jak np. gaszenie światła w pomieszczeniu, wybierania programów eco w urządzeniach AGD czy zwykłe odłączanie ładowarki z gniazdka po naładowaniu telefonu. Wynika z tego, że podejmujemy, przynajmniej na poziomie deklaratywnym, małe działania, które mają pozytywny wpływ także w aspekcie globalnym" – podsumował dyrektor ds. badań IBRiS Michał Kowalczyk, cytowany w komunikacie.
Badanie ogólnopolskie na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej zrealizował Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 3-5 stycznia 2022 r. na próbie 1 000 respondentów.
(ISBnews)