Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Pierwsze zbiory czosnku niedźwiedziego w Zgorzelcu!

Pierwsze zbiory czosnku niedźwiedziego w Zgorzelcu!

Przykład ZKlastra pokazuje, że grunty zajęte pod fotowoltaikę mogą być wciąż aktywne rolniczo. Działalność klastra zgorzeleckiego to idealny przykład agrofotowoltaiki, określanej także jako „rolnictwo podwójnego zastosowania”. W Zgorzelcu trwają właśnie zbiory czosnku niedźwiedziego.

Termin agrofotowoltaika odnosi się do upraw na farmach fotowoltaicznych. Na początku 2021 roku, na należącej do zgorzeleckiego ZKlastra farmie solarnej, rozpoczęło się przygotowywanie gruntu pod eksperymentalne uprawy.

– Eksperci zajmujący się rolnictwem i energetyką odnawialną, od dawna wskazują na możliwość podzielania i zagospodarowania terenów czynnych rolniczo, również na potrzeby fotowoltaiki (i odwrotnie). W przypadku naszych farm w Lutogniewicach, Krzewinie i Bratkowie, część terenu zajęta jest pod panele, ale pozostała fragmenty pozostawiliśmy rolnikom. Tym samym, klaster przygotowuje ziemie pod uprawy do prac badawczo-rozwojowych, które będą prowadzone przez Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionychinformował rok temu  zgorzelecki ZKlaster, o czym pisaliśmy w artykule ZKlaster prekursorem agrofotowoltaiki w Polsce.

W ubiegłym roku ZKlaster zakupił 10 tys. sadzonek, z aktualnych obserwacji wynika, że przyjęło się aż 80%, które maja pod panelami doskonałe warunki i bardzo dobrze się rozwijają. Duże zdrowe liście i to po kilka sztuk już w 1 roku, wiec jest to ewidentnie roślina idealnie nadająca się pod panele w naszych warunkach klimatycznych.

WhatsApp Image 2022 04 12 at 17 40 48 1

Sądząc po ilości roślin, w tym roku, jesteśmy przekonani, że w ciągu kilku lat powstanie nowy regionalny produkt Dolnego Śląska – czosnek niedźwiedzi. Oprócz obserwowanych gatunków fauny i flory, które pojawiły się na zgorzeleckich farmach, dzięki produkcji energii elektrycznej w absolutnej ciszy i bez szkodliwych emisji, wschodzący czosnek pokazuje jak można kontynuować produkcję rolną na terenach przy panelach PV. Agrofotowoltaika w najlepszym wydaniu.mówi Agnieszka Spirydowicz prezes Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju OZE i Efektywności Energetycznej.

W rzeczywistości połączenie fotowoltaiki i produkcji roślinnej stanowi ogromną szansę na podniesienie poziomu produktywności gruntów zagospodarowanych pod panele solarne i farmy wiatrowe.  Ocieplenie klimatu, zmniejszenie opadów i wzrost temperatury powietrza stanowią zagrożenie zarówno dla sektora rolniczego, jak i energetycznego. Tym samym  coraz większe znaczenie zyskuje bezpieczeństwo obu sektorów. Technologie odporne na suszę, takie jak fotowoltaika wiatrowa i słoneczna, nie tylko podnoszą poziom bezpieczeństwa energetycznego, ale stanowią też ogromny krok w drodze do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. Lokalizacja upraw na farmach  fotowoltaicznych może przynieść korzystne rezultaty w wielu obszarach gospodarki, zwiększając produkcję roślinną, zmniejszając utratę wody i poprawiając wydajność paneli fotowoltaicznych.

Już dziś można powiedzieć, że dzięki współpracy ZKlastra i Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Polska dołączyła do coraz liczniejszego grona krajów, gdzie energia słoneczna jest współdzielona pomiędzy produkcję rolną, a produkcję energii elektrycznej.  Z pewnością przyczyni się to do wzrostu produkcji rolnej, wzrostu zatrudnienia w rolnictwie i podniesienia poziomu bezpieczeństwa żywności i bezpieczeństwa energetycznego.