Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Photon Water wprowadzi na rynek technologię usuwania PFAS ze środowiska

Photon Water wprowadzi na rynek technologię usuwania PFAS ze środowiska

Warszawa, 07.09.2020 (ISBnews) – Photon Water – wchodzący w skład grupy Photon Energy – osiągnął znaczące postępy w badaniach i rozwoju własnej czekającej na opatentowanie technologii remediacji, która została wdrożona w wielu zanieczyszczonych miejscach na świecie, z korzystnymi rezultatami w zakresie neutralizacji związków perfluorowanych i polifluorowanych (PFAS), podał Photon Energy.

"Z powodzeniem zastosowaliśmy naszą technologię nano-remediacji metodą in-situ w miejscach dotkniętych różnymi i złożonymi zanieczyszczeniami na całym świecie. Potencjał naszej technologii został zwielokrotniony dzięki szeroko zakrojonym testom laboratoryjnym, potwierdzającym, że możemy skutecznie redukować zanieczyszczenie PFAS. Obecnie wdrażamy pierwszy projekt pilotażowy, udowadniając przydatność i skuteczność naszej technologii w zakresie eliminacji PFAS z wód gruntowych" – powiedział dyrektor zarządzający Photon Water Petr Kvapil, cytowany w komunikacie.

Rekultywacja metodą in-situ oznacza prowadzenie prac w środowisku gruntowo-wodnym w miejscu występowania zanieczyszczenia, bez konieczności przemieszczania gruntu.

PFAS to zanieczyszczenia pojawiające się na całym świecie, mające wpływ na zdrowie ludzi i środowisko, choć jego zakres i skutki są wciąż badane. Do chwili obecnej zidentyfikowano ponad 4 700 związków PFAS, które ze względu na swoje właściwości, takie jak odporność na wodę i ciepło, były wykorzystywane do produkcji naczyń kuchennych, odzieży oraz mebli, a także klejów czy chemikaliów gaśniczych. Substancje PFAS długo utrzymują się w środowisku, przenikając do wód gruntowych i gleby, powodując zanieczyszczenie rzek, jezior oraz źródeł wody pitnej.

"Fakt definiowania związków PFAS w Australii za zdecydowanie szkodliwych i zanieczyszczających środowisko skłonił nas do testów przydatności naszej technologii nano-remediacji do ich eliminacji. Współpracujemy z wieloma partnerami, dążąc do wdrożenia naszego rozwiązania na szeroką skalę w celu zapewnienia skutecznego narzędzia do eliminacji PFAS, bez konieczności przemieszczania, pompowania czy uzdatniania gleby i wód gruntowych. Dzięki wiedzy i doświadczeniu Photon Energy w zakresie zasilania pozasieciowego jesteśmy w stanie wdrożyć tę technologię w dowolnej lokalizacji" – stwierdził dyrektor zarządzający Photon Energy Australia Michael Gartner.

"Usuwanie PFAS z miejsc zanieczyszczonych jest jednym z najpilniejszych tematów z zakresu ochrony środowiska. Jesteśmy przekonani, że nasza technologia nano-remediacji metodą in-situ – po udanym pilotażu – może zostać szybko wdrożona na globalnym rynku. Ten strategiczny dla nas obszar może w niedługim czasie stać się jednym z głównych filarów naszej działalności, jednocześnie adresując problem zagrożenia środowiska dotyczącego społeczności w skali globalnej" – podsumował CEO Photon Energy Georg Hotar.

Zarząd Photon Energy postanowił wyodrębnić wszystkie kwestie związane z ochroną własności intelektualnej w ramach technologii nano-remediacji i skoncentrować je w spółce zależnej Photon Remediation Technology z siedzibą w Holandii. Przyszłe projekty rozwojowe w ramach tej technologii będą realizowane przez spółki zależne Photon Remediation Technology, tj. Photon Remediation Technology Europe z siedzibą w Czechach oraz Photon Remediation Technology Australia z siedzibą w Australii.

Photon Energy dostarcza rozwiązania z zakresu energii słonecznej. Spółka jest notowana na NewConnect (od 2013 r.), a także na giełdzie w Pradze.

(ISBnews)