Gazprom nie złożył skargi kasacyjnej od wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie w przepisanym terminie, co oznacza, że wyrok w sprawie ceny gazu w kontrakcie jamalskim jest prawomocny oraz że wyczerpała się ścieżka prawna kwestionowania przez Gazprom tego wyroku, podało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).
"Wyrok Sądu Apelacyjnego z 9 marca 2022 r. jest prawomocny. Tym samym dobiegła końca prawna batalia dotycząca rozstrzygnięcia Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie, które dotyczyło zmiany, na podstawie wniosku PGNiG, warunków cenowych w kontrakcie jamalskim od listopada 2014 r." – czytamy w komunikacie.
9 marca br. spółka podała, że Sąd Apelacyjny w Sztokholmie oddalił jako bezzasadną skargę Gazpromu w zakresie zarzucającym, że Trybunał Arbitrażowy ad hoc orzekając o obniżeniu ceny kontraktowej za gaz dostarczany w ramach kontraktu jamalskiego wykroczył poza uprawnienia przyznane Trybunałowi przez PGNiG i Gazprom w kontrakcie jamalskim.
W maju 2015 r. PGNiG rozpoczęło przeciw Gazpromowi postępowanie arbitrażowe, a w lutym 2016 r. złożyło w tej sprawie pozew. W marcu 2020 r. trybunał wydał korzystne dla PGNiG orzeczenie, zmieniając formułę ustalania ceny kupna-sprzedaży gazu na bardziej rynkową, to znaczy – w większym stopniu powiązaną z cenami gazu na hurtowych rynkach europejskich. W czerwcu 2020 r. wyrok został przez Gazprom zaskarżony na gruncie formalnym.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 69 964 mln zł w 2021 r.
(ISBnews)