Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. PGNiG sprowadziło 29 ładunków LNG w I półroczu 2022 r. wobec 18 rok wcześniej

PGNiG sprowadziło 29 ładunków LNG w I półroczu 2022 r. wobec 18 rok wcześniej

nbsp;Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) odebrało w czerwcu sześć dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG) w terminalu w Świnoujściu oraz dwie dostawy w terminalu w Kłajpedzie na Litwie, podała spółka. W całym I półroczu 2022 roku spółka sprowadziła 29 ładunków LNG wobec 18 rok wcześniej.

PGNiG odebrało w czerwcu osiem statków wypełnionych LNG. W całym pierwszym półroczu 2022 r. PGNiG przyjęło 29 ładunków skroplonego gazu ziemnego, z czego 26 w Świnoujściu. To o ponad 60% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, kiedy liczba ładunków sięgnęła 18, podano.

"Intensyfikacja importu LNG jest odpowiedzią PGNiG na utrzymujący się kryzys na europejskim rynku gazu związany przede wszystkim z ograniczeniem dostaw paliwa z Rosji. To m.in. dzięki zwiększeniu liczby odbieranych ładunków LNG spółka mogła zatłaczać krajowe magazyny gazu jeszcze w trakcie trwania sezonu grzewczego, a także pomimo zaprzestania przez Gazprom realizacji kontraktu jamalskiego i wstrzymania dostaw dla PGNiG od 27 kwietnia 2022 roku" – powiedziała prezes Iwona Waksmundzka-Olejniczak, cytowana w komunikacie.

Zwiększenie dostaw LNG jest możliwe m.in. dzięki rozbudowie terminala w Świnoujściu, w którym zarezerwowana przez PGNiG moc regazyfikacji wrosła od tego roku do 6,2 mld m3 gazu rocznie, a więc o ponad jeden mld m3 więcej niż dotychczas. Istotna była również rezerwacja mocy regazyfikacyjnych w pływającym terminalu w litewskiej Kłajpedzie, przez który do tej pory PGNiG sprowadziło trzy ładunki. Dzięki uruchomieniu w maju gazociągu Polska-Litwa, LNG odebrane w Kłajpedzie może być po regazyfikacji przesłane do Polski. Pozwala to PGNiG na dalszą dywersyfikację kierunków zaopatrzenia w gaz, podano w informacji.

LNG, który 30 czerwca został dostarczony dla PGNiG do Kłajpedy na pokładzie metanowca Arctic Princess, pochodził z Norwegii. Z kolei dzień wcześniej do Świnoujścia trafiła dostawa gazu ze Stanów Zjednoczonych przywieziona jednostką o nazwie Gaslog Gladstone. Łączny wolumen obu ładunków wyniósł ok. 170 mln m3 gazu ziemnego po regazyfikacji.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 69 964 mln zł w 2021 r.

(ISBnews)