nbsp;PGNiG Obrót Detaliczny – spółka z Grupy Orlen – uruchomiło dwie stacje LCNG w Koszalinie i Zielonej Górze, które umożliwiają tankowanie zarówno skroplonego (LNG), jak i sprężonego gazu ziemnego (CNG), podała spółka. Firma planuje uruchomienie kolejnych 4 stacji CNG, co oznacza, że jeszcze w tym roku będzie obsługiwała łącznie 40 stacji tankowania paliw gazowych w Polsce.
"PGNiG Obrót Detaliczny konsekwentnie rozwija gazomobilność w Polsce. Gaz ziemny, ze względu na swoje walory ekologiczne, odgrywa istotną rolę w transporcie publicznym – również w dużych aglomeracjach, takich jak Warszawa. Aby liczba pojazdów gazowych rosła, niezbędny jest jednak konsekwentny rozwój sieci stacji tankowania paliw gazowych, dlatego cieszymy się, że nowe stacje LCNG w Koszalinie i Zielonej Górze służą już lokalnym przedsiębiorcom oraz mieszkańcom" – powiedział prezes PGNiG OD Henryk Mucha, cytowany w komunikacie.
Stacje LCNG w Zielonej Górze oraz Koszalinie to pierwsze tego typu stacje w Polsce oraz jednocześnie pierwsze punkty tankowania LNG w sieci PGNiG OD.
Obecnie na terenie Polski dostępnych jest 36 stacji CNG, a do końca 2023 roku spółka planuje uruchomienie kolejnych czterech: w Białymstoku, Płocku, Szczecinie i Gdyni. Dynamiczny rozwój sieci stacji wynika między innymi z zapisów ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, w ramach której Polska Spółka Gazownictwa, jako operator systemu dystrybucyjnego, zobowiązana została do wybudowania 23 nowych stacji tankowania CNG w całej Polsce. Stacje są konsekwentnie udostępniane spółce PGNiG OD, która odpowiada za ich obsługę.
Obecnie z paliwa CNG i LNG korzysta ponad 800 autobusów w 16 polskich miastach, m.in. w Warszawie, Rzeszowie czy Gdyni. Z kolei skroplony gaz ziemny (LNG) znajduje zastosowanie w logistyce i transporcie ciężkim.
Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
(ISBnews)