Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. PGNiG ma umowę czarteru 2 zbiornikowców do przewozu LNG

PGNiG ma umowę czarteru 2 zbiornikowców do przewozu LNG

Warszawa, 28.07.2021 (ISBnews) – PGNiG Supply & Trading – spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) – zawarło z Knutsen OAS Shipping umowę czarteru dwóch zbiornikowców do przewozu skroplonego gazu ziemnego, podała spółka. Jednostki zostaną zbudowane specjalnie na potrzeby grupy i wejdą do użytku w I połowie 2024 r. 

PST będzie wyłącznym użytkownikiem zbiornikowców przez 10 lat z możliwością przedłużenia.

"Konsekwentnie rozwijamy pozycję PGNiG na międzynarodowym rynku LNG. Czarter zbiornikowców jest ważnym krokiem do realizacji naszych planów w tym zakresie. To optymalne rozwiązanie, zapewniające pewność a zarazem elastyczność operacji logistycznych, które są istotnym elementem budowania przewagi konkurencyjnej" – powiedział prezes PGNiG Paweł Majewski, cytowany w komunikacie.

Są to kolejne zbiornikowce wyczarterowane przez PST. Umowa czarteru dwóch pierwszych została zawarta w 2020 r., również z Knutsen OAS Shipping. Oba kontrakty przewidują, że armator będzie odpowiadał za dostarczenie statków, obsadzenie ich załogą oraz utrzymanie w odpowiednim stanie technicznym. Po stronie PST będzie kontrola handlowa nad jednostkami.

Wszystkie cztery gazowce wyczarterowane przez PST będą jednostkami o pojemności 174 tys. m3, co daje możliwość załadunku około 70 tys. ton skroplonego gazu ziemnego. Oznacza to, że każdy ze zbiornikowców będzie w stanie przetransportować ładunek paliwa odpowiadający ok. 100 mln m3 gazu ziemnego w stanie lotnym.

"GK PGNiG chce wykorzystywać wyczarterowane gazowce do obsługi kontraktów w formule free-on-board (FOB) zawartych z amerykańskimi firmami. Formuła FOB przewiduje, że to nabywca ładunku odpowiada za jego odbiór w terminalu skraplającym, może jednak swobodnie decydować dokąd skierować zakupione paliwo" – czytamy dalej.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 39 197 mln zł w 2020 r.

(ISBnews)