Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. PGNiG ma listy intencyjne z 3 firmami w ramach projektu dot. 'niebieskiego wodoru’

PGNiG ma listy intencyjne z 3 firmami w ramach projektu dot. 'niebieskiego wodoru’

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) podpisało listy intencyjne z trzema firmami w ramach projektu z obszaru wodorowego "Blue H2", podała spółka. Współpraca z partnerami przemysłowymi ma umożliwić kontynuację prac, po etapie badawczym, poprzez zastosowanie instalacji produkcji niebieskiego wodoru m.in. w hutniczych procesach technologicznych.

Sygnatariuszami listów, obok PGNiG i Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, są firmy przemysłowe i huty działające na terenie województwa śląskiego: Ecoglass, Huta Pokój i Messer Polska.

"Bezpieczeństwo energetyczne naszych odbiorców to z jednej strony zagwarantowanie im ciągłości dostaw gazu, z drugiej – inwestycje w paliwa alternatywne. Koncentrując się na tym co tu i teraz, nie zapominamy o przyszłości. Badania i rozwój stanowią ważny element długofalowej strategii PGNiG, wpisujący się w ideę budowania koncernu multienergetycznego. Dlatego nawiązujemy kolejne strategiczne partnerstwa i tworzymy realne warunki dla rozwoju krajowej energetyki opartej na nisko i zeroemisyjnych gazach takich jak niebieski czy zielony wodór" – skomentowała prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak, cytowana w komunikacie.

Na mocy nawiązanej współpracy projekt "Blue H2" – zakładający opracowanie technologii wytwarzania niebieskiego wodoru – obejmie budowę pilotażowej instalacji produkcyjnej w Zabrzu. Docelowo, w przypadku powodzenia projektu badawczego i decyzji o budowie instalacji demonstracyjnej, niebieski wodór pozyskiwany metodą reformingu będzie wykorzystywany przez partnerów w procesach produkcyjnych.

"Mamy świadomość, że w długoletniej perspektywie udział gazu ziemnego jako źródła energii w Unii Europejskiej będzie stopniowo ograniczany. W PGNiG cały czas poszukujemy rozwiązań, które pozwolą nam się do tego przygotować, a jednocześnie dobrze wykorzystać zasoby, jakimi dysponujemy jako firma gazownicza. Wzrasta produkcja energii z odnawialnych źródeł, jednak nadal jest jej zbyt mało, by móc wytwarzać zielony wodór na szeroką skalę. Tymczasem z potencjału niebieskiego wodoru, dzięki stosunkowo prostej i taniej technologii, będą mogli skorzystać dotychczasowi odbiorcy gazu ziemnego. Dodatkowo towarzyszący produkcji wodoru wychwyt CO2 pozwoli na jego wykorzystanie oraz skuteczne obniżenie emisyjności procesów produkcyjnych i energetycznych" – powiedział wiceprezes PGNiG ds. rozwoju Arkadiusz Sekściński.

"W ramach pierwszego etapu projektu 'Blue H2' udało nam się stworzyć sieć zainteresowanych podmiotów, które zamykają pełen obieg wodoru i CO2 w gospodarce, znacząco zwiększając szanse na komercyjne wdrożenie rozwiązań wypracowanych w projekcie. Pozyskiwany drogą reformingu wodór będzie mógł być zastosowany w piecach hutniczych czy kotłach energetycznych i w zasadzie we wszelkich procesach przemysłowych, gdzie powszechne zastosowanie ma obecnie gaz, czego przykładem jest generowanie ciepła" – dodał.

Instalacja ma być oparta na trzech węzłach technologicznych – tzw. SMR (steam methane reforming), czyli parowym reformingu gazu ziemnego, wychwycie dwutlenku węgla oraz oczyszczeniu wodoru. Zastosowane w projekcie rozwiązania są nowoczesne i przystępne kosztowo. Surowcem, na którym bazują jest gaz ziemny, co obniża koszt produkcji i sprzyja wdrożeniu technologii wodorowych w wielu lokalizacjach na terenie całego kraju. Gotowość techniczna instalacji badawczej planowana jest na 2023 rok.

"Blue H2" to jeden z projektów badawczych realizowanych przez PGNiG w ramach Programu Wodorowego Spółki ogłoszonego w 2020 roku. Obejmuje on szereg inicjatyw w obszarze magazynowania i dystrybucji paliwa, procesów wytwórczych oraz innowacji technologicznych.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 69 964 mln zł w 2021 r.

(ISBnews)