Warszawa, 17.04.2020 (ISBnews) – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) uzyskało certyfikat potwierdzający wdrożenie Systemu Zarządzania Energią (SZE) zgodnie z normą PN-EN ISO 50001:2012, podała spółka. Jego stosowanie ma przyczynić się do poprawy wyniku energetycznego, czyli obniżenia kosztów zużycia energii oraz mniejszego oddziaływania na środowisko.
"Posiadając certyfikację dla Systemu Zarządzania Energią, nie tylko realizujemy obowiązek ustawowy. Mądre zarządzanie energią w całym procesie produkcji węglowodorów ma zasadnicze znaczenie dla finansów spółki i środowiska naturalnego, z którego zasobów korzystamy. Mamy gwarancję, że proces gospodarowania energią jest procesem kontrolowanym. Uzyskanie certyfikatu to także wyraz uznania dla pracy centrali naszej spółki oraz jej oddziałów terenowych, których pracownicy przygotowali i wdrożyli System Zarządzania Energią w całej organizacji" – powiedział prezes Jerzy Kwieciński, cytowany w komunikacie.
W trakcie audytów certyfikujących spółka została poddana badaniu skuteczności wdrożonego SZE według wymogów normy PN-EN ISO 50001. Pracownicy Centrali PGNiG SA oraz Oddziałów w Zielonej Górze, Sanoku i Odolanowie mieli możliwość zademonstrowania praktycznych przypadków zastosowania i funkcjonowania udokumentowanych procedur SZE, m.in. w procesie planowania energetycznego, przeprowadzali przeglądy energetyczne, określali wskaźniki wyniku energetycznego, cele i zadania. Dzięki temu oceniono stopień wdrożenia systemu.
"Uzyskanie certyfikatu dla SZE oznacza też dla PGNiG SA zwolnienie z obowiązku przeprowadzania co cztery lata audytów energetycznych przedsiębiorstwa. Projekty realizowane w ramach utrzymywania SZE przyczynią się do poprawy efektywności energetycznej" – czytamy dalej.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.
(ISBnews)