Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. PGE: Zaawansowanie budowy nowych bloków Elektrowni Opole przekroczyło 97%

PGE: Zaawansowanie budowy nowych bloków Elektrowni Opole przekroczyło 97%

Warszawa, 05.04.2019 (ISBnews) – W ramach realizowanej przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) budowy bloków 5 i 6 o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole dokonano pierwszego rozpalenia kotła bloku 6, podała spółka. Zaawansowanie budowy przekroczyło 97%.

"5 kwietnia 2019 r. o godz. 16:18 po raz pierwszy rozpalono olejem lekkim kocioł bloku nr 6. Tym samym rozpoczął się gorący rozruch ostatniego z dwóch budowanych bloków energetycznych" – czytamy w komunikacie.

Pierwsze rozpalenie kotła ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie przed korozją jego części ciśnieniowej. Po ustabilizowaniu pracy kotła opalanego olejem lekkim i uzyskaniu warstwy ochronnej podane zostanie paliwo główne – węgiel kamienny. Wcześniej, 13 marca 2019 r., zakończono proces chemicznego czyszczenia układu ciśnieniowego.

Rozpalenie kotła potwierdza jednocześnie wejście w etap gorącego rozruchu bloku nr 6, który zakończy się w maju 2019 r., synchronizacją turbozespołu nr 6 o mocy 900 MW z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym.

"Nowe bloki w Elektrowni Opole to praktyczna realizacja najnowszych celów unijnej polityki energetyczno-klimatycznej, racjonalny kompromis pomiędzy ochroną środowiska, bezpieczeństwem energetycznym kraju i konkurencyjnością gospodarki narodowej. Nowe bloki zasili węgiel kamienny z Górnego Śląska, z kopalń Polskiej Grupy Górniczej, co będzie gwarancją rozwoju rodzimego przemysłu i stabilizacji polskiego górnictwa" – powiedział prezes PGE GiEK Robert Ostrowski, cytowany w komunikacie.

W kolejnych miesiącach, oprócz prowadzonych niezbędnych pomiarów technicznych, optymalizowania procesu spalania i regulacji układów pomocniczych, zostanie przeprowadzona próba nieprzerwanej pracy oraz pomiary gwarancyjne.

Realizacja inwestycji rozpoczęła się w lutym 2014 r. 13 listopada 2018 r. nastąpiło pierwsze rozpalenie kotła nr 5, co potwierdziło wejście w etap gorącego rozruchu bloku. Ten etap z kolei zakończył się 15 stycznia 2019 r. optymalizacją parametrów pracy turbozespołu nr 5 z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. 7 lutego 2019 r. o godz. 13:00 jednostka po raz pierwszy pracowała mocą 931 MW, większą niż wynosi moc znamionowa.

Przekazanie bloku nr 5 do eksploatacji planowane jest do 15 czerwca 2019 r. Budowa bloku nr 6 ma zakończyć się cztery miesiące później, tj. 30 września 2019 r.

Inwestycja o wartości 11 mld zł netto realizowana jest przez konsorcjum w składzie: Rafako, Polimex-Mostostal, Mostostal Warszawa oraz GE Power, który jest generalnym projektantem, dostawcą kluczowych urządzeń oraz pełnomocnikiem konsorcjum.

Grupa PGE wytwarza 43% produkcji energii elektrycznej (w tym segment Energetyki Konwencjonalnej ok. 42%) w Polsce oraz 25% ciepła z kogeneracji. Dodatkowo, 9% krajowej energii odnawialnej pochodzi z jej instalacji. Linie dystrybucyjne GK PGE obejmują ok. 40% powierzchni Polski i dostarczają energię elektryczną do 5,4 mln odbiorców końcowych, czyli 25% klientów w kraju. Na rynku detalicznym ma 5,3 mln klientów, stanowiących ok. 30% odbiorców końcowych w Polsce. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

(ISBnews)