Polska Grupa Energetyczna (PGE) negocjuje umowę na zakup węgla kamiennego od Polskiej Grupy Górniczej (PGG) w związku z wzrostem cen na rynku, poinformował wiceprezes Lechosław Rojewski.
"Obecnie mamy podpisany kontrakt z PGG z ustaloną ceną. Oczywiście rozumiemy, że ceny na rynkach zagranicznych są znacznie wyższe niż te obowiązujące w Polsce i rozumiemy presję ze strony dostawców, żeby renegocjować ceny. Obecnie jesteśmy na etapie negocjacji. Spodziewamy się, że wynegocjujemy takie warunki, które pozwolą na to, że produkcja będzie gwarantować tanią jednostkę energii elektrycznej dla klientów. Z drugiej strony, zależy nam na stabilności dostaw i musimy uwzględnić racje drugiej strony" – powiedział Rojewski podczas konferencji prasowej.
Negocjacje trwają i nie wyznaczono terminu ich zakończenia.
Oprócz umowy z PGG, PGE wspiera się importem węgla. Istotną rolę odgrywa spółka zależna PGE Paliwa.
"To jest bardzo dobre aktywo w Grupie PGE. Elektrownie na wybrzeżu tradycyjnie zasilane są węglem z importu. […] PGE Paliwa przeżywa swój renesans. Cieszę się, że mamy tę spółkę w swoim portfolio. Spółka zapewne osiągnie w tym roku rekordowe wyniki finansowe" – powiedział prezes Wojciech Dąbrowski.
Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
(ISBnews)