Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. PGE i PGNiG mają umowy ramowe i indywidualne na dostawy gazu ziemnego o wartości 23 mld zł

PGE i PGNiG mają umowy ramowe i indywidualne na dostawy gazu ziemnego o wartości 23 mld zł

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) i Polska Grupa Energetyczna (PGE) podpisały umowy ramowe i kontrakty indywidualne na dostawy gazu ziemnego o  wartości 23 mld zł. Podstawą kalkulacji formuły cenowej w zawartych kontraktach indywidualnych są rynkowe wartości indeksów cen gazu, podały spółki.

"Umowa wraz z kontraktami indywidualnymi ujednolica, dotąd różne warunki zakupu gazu wysokometanowego przez PGE dla wszystkich miejsc odbioru. Równocześnie gwarantowane są dostawy dla realizowanych przez PGE inwestycji dekarbonizacyjnych, m.in. PGE Gryfino 2050 (budowa dwóch bloków gazowo-parowych przy Elektrowni Dolna Odra) oraz Nowa Elektrociepłownia Czechnica, wraz z zabezpieczeniem okresu rozruchu" – czytamy w komunikacie.

Umowy ramowe oraz kontrakty indywidualne dotyczą spółek z grupy kapitałowej PGE: PGE Energia Ciepła, PGE Toruń, Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja oraz PGE Gryfino 2050.

Umowa ramowa została zawarta na czas nieoznaczony, natomiast podpisane do niej kontrakty indywidualne będą obowiązywać od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2025 r.

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 69 964 mln zł w 2021 r.

(ISBnews)