Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. PGE GiEK ma umowę przejęcia wszystkich udziałów w EPORE

PGE GiEK ma umowę przejęcia wszystkich udziałów w EPORE

Warszawa, 02.06.2020 (ISBnews) – PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna – spółka zależna Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) – przejęła 14,6% kapitału zakładowego EPORE od J.H. Duda Baustoffe Entsorgung Logistik GmbH, podała spółka. Zgodnie z umową przejście prawa własności udziałów nastąpi najpóźniej 19 czerwca 2020 r. i z chwilą ich przejścia PGE GiEK stanie się 100-proc. udziałowcem EPORE.

"Dzięki zawartej w ubiegłym tygodniu umowie nastąpiło zintegrowanie obszaru zarządzania Ubocznymi Produktami Spalania w Grupie PGE, co w konsekwencji poprawić ma efektywność biznesową" – czytamy w komunikacie.

Uboczne Produkty Spalania (UPS) to materiały jakie powstają w procesach spalania węgla kamiennego i brunatnego. Opracowane przez Grupę PGE technologie i rozwiązania pozwalają na przetworzenie ich i wykorzystywanie jako pełnowartościowe produkty w wielu gałęziach gospodarczych.

"Są one cennym surowcem wykorzystywanym m.in. w budownictwie, produkcji cementu, betonu, jak również w inwestycjach infrastrukturalnych oraz przy przywracaniu wartości użytkowych terenom zdegradowanym. Wartością płynącą z ponownego wykorzystania tych materiałów jest pozytywny efekt na środowisko i klimat" – czytamy dalej.

Wykorzystywanie UPS pozwala na redukcję wydobycia surowców naturalnych, ograniczenie wpływu na środowisko oraz ograniczenie emisji CO2. Grupa PGE realizuje w ten sposób działania mające na celu uczynienie energetyki bezodpadową, wpisującą się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego i ukierunkowanej na ochronę klimatu

Na początku kwietnia prezes PGE Wojciech Dąbrowski informował, że grupa powołała linię biznesową zajmującą się ubocznymi produktami spalania (UPS) i w jej ramach połączy dwie spółki zależne zajmujące się taką działalnością.

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

(ISBnews)