Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. PGE Dystrybucja zakończyła III etap inwestycji w węzeł Czosnów

PGE Dystrybucja zakończyła III etap inwestycji w węzeł Czosnów

Warszawa, 19.11.2021 (ISBnews) – PGE Dystrybucja – spółka zależna Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) – zakończyła III etap inwestycji w infrastrukturę energetyczną węzła Czosnów, składającego się ze stacji elektroenergetyczna 110/15 kV w Czosnowie pod Warszawą oraz linii wysokiego napięcia, podała grupa.

"Dostępność energii elektrycznej jest już dla nas tak oczywista, że często zapominamy o tym, że obok inwestycji w źródła wytwórcze kluczowe są także inwestycje w infrastrukturę dystrybucyjną. Bez linii dystrybucyjnych, transformatorów i rozdzielni nie jest możliwe funkcjonowanie dynamicznie rozwijających się terenów inwestycyjnych, jak te na Mazowszu, w gminie Czosnów" – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie.

Węzeł Czosnów to najdroższa i największa inwestycja sieciowa na Mazowszu realizowana przez PGE Dystrybucja. Operator sieci dystrybucyjnej wybudował już Główny Punkt Zasilający (GPZ) Czosnów oraz dwa tory linii kablowej 110 kV o długości 14,8 km, która łączy istniejący GPZ Łomianki z nową stacją 110/15 kV w Czosnowie i jest najdłuższą linią kablową wysokiego napięcia w majątku PGE Dystrybucja.

"W tym roku wybudowano kolejną linię wysokiego napięcia 110 kV, która łączy Legionowo, Nowy Dwór Mazowiecki, Czosnów i Łomianki. Nowa, napowietrzno-kablowa linia o długości ok. 9,1 km została włączona w istniejącą linię 110 kV Legionowo – Nowy Dwór Mazowiecki. Z powodu zagospodarowania i ukształtowania terenu oraz ze względu na aspekty środowiskowe w tym obszar Natura 2000, którą objęte jest koryto rzeki Wisły znaczna część linii została wybudowana, jako kablowa, bo aż 6,6 km. Dwutorowy odcinek napowietrzny 110 kV ma długość ok. 2,5 km" – czytamy dalej.

Ostatni, czwarty etap inwestycji, przewidziany do realizacji jeszcze w tym roku, to budowa dwóch linii kablowych wysokiego napięcia ze stacji 400/110 kV Mościska, która należy do Polskich Sieci Elektroenergetycznych, do stacji 110/15 kV w Łomiankach i stacji 110/15 kV Czosnów. Pozwoli to "zamknąć pierścień energetyczny", co sprawi, że w przypadku wyłączenia jednej linii lub uszkodzenia niektórych jej elementów, energia będzie mogła być w dalszym ciągu dostarczana.

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

(ISBnews)