W ramach budowy nowego niskoemisyjnego źródła ciepła w Elektrociepłowni Bydgoszcz II, należącej do PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE, dostarczono gazowy kocioł wodny o mocy 38 MWt oraz wytwornicę pary o mocy 12,5 MW, podała Polska Grupa Energetyczna (PGE). Jest to jeden z najważniejszych elementów budowanej inwestycji, która zapewni bezpieczeństwo dostaw ciepła i energii elektrycznej dla mieszkańców. Wpłynie także na poprawę jakości powietrza w regionie, podkreślono.
Prace na budowie przebiegają zgodnie z harmonogramem. Planowany termin zakończenia inwestycji to 2025 rok. Zaawansowanie prac nad inwestycją osiągnęło już 45%, a zaawansowanie prac budowlanych przekroczyło na koniec marca 75%, podano.
"Umowa obejmuje projekt i realizację w formule 'pod klucz' usług i dostaw, mających na celu zabudowę pięciu agregatów kogeneracyjnych opartych na silnikach gazowych o mocy łącznej 52,6 MWe i 50,8 MWt oraz źródła rezerwowo-szczytowego (gazowego kotła wodnego, elektrodowego kotła wodnego oraz gazowej wytwornicy pary) o mocy łącznej ponad 70 MWt. Taka konfiguracja aktywów ciepłowniczych, w tym przede wszystkim wprowadzenie gazu do miksu paliwowego, zapewni optymalną pracę bydgoskiej elektrociepłowni z jednoczesnym założeniem uzyskania jak najniższej ceny wytwarzania ciepła. Nowa jednostka wytwórcza w Elektrociepłowni Bydgoszcz II zastąpi przeznaczone do wyłączenia z eksploatacji dwa kotły węglowe" – czytamy w komunikacie.
Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25%, a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
(ISBnews)