Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. PGE Baltica szacuje nakłady na Farmę Wiatrową Baltica 1 na ponad 13 mld zł

PGE Baltica szacuje nakłady na Farmę Wiatrową Baltica 1 na ponad 13 mld zł

Katowice, 26.04.2022 (ISBnews/ ISBnews.tv) – PGE Baltica – spółka zależna Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) – szacuje, że nakłady inwestycyjne na Farmę Wiatrową Baltica 1 wyniosą ponad 13 mld zł, poinformował ISBnews.tv prezes Dariusz Lociński. Spółka zakłada wstępnie, że projekt ten weźmie udział w aukcji w 2025 r. i bierze pod uwagę jego realizację z partnerem.

"Szacowania były robione pewien czas temu i napaść Rosji na Ukrainę to zaburzyła. Natomiast można powiedzieć, że jest to poziom ponad 13 mld zł. W zależności, jak będzie wyglądał proces stabilizacji rynku i łańcucha dostaw, tak kwota nakładów będzie się kształtowała" – powiedział Lociński w rozmowie z ISBnews.tv podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach. Agencja ISBnews jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Spółka rozpocznie niedługo pomiary wietrzności na tym obszarze.

"Równolegle toczą się prace związane z częścią formalno-prawną, czyli pozyskaniem decyzji środowiskowej. Wstępnie planujemy w 2025 r. wystąpić w aukcji" – wskazał prezes.

"Myślimy również o partnerze, który mógłby z nami podjąć współpracę" – dodał.

Wyjaśnił, że nie są jeszcze prowadzone rozmowy w tej sprawie, ale spółka dostrzega, że rynek jest zainteresowany

Jednocześnie w zaawansowanym procesie realizacji są projekty morskich farm wiatrowych Baltica 2 i 3. Jest ogłoszony przetarg na wykonawcę części lądowej. Spółka przymierza się do planowania dalszych kroków. W drugiej połowie 2026 r. planowane jest pierwsze wyprowadzenie mocy z tych farm.

PGE Baltica podała dziś, że przystępuje do etapu pomiarów zasobów wiatru, zafalowania i prądów morskich na potrzeby morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1. Badania przeprowadzi firma Eeolos Floating LiDAR Solutions. Kampania pomiarowa rozpocznie się w II poł. maja 2022 roku i potrwa około dwóch lat.

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25%, a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

Kamila Wajszczuk

(ISBnews/ISBnews.tv)