nbsp;PGE Baltica – spółka z Grupy PGE – podpisała umowę ramową z "Projmors" Biuro Projektów Budownictwa Morskiego na doradztwo techniczne w związku z realizacją inwestycji na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej na terenach portowych, podała PGE.
Zakres prac obejmuje doradztwo techniczne przy realizacji projektów MFW w zakresie infrastruktury portowej, w tym m.in. wykonanie ekspertyz i analiz techniczno-ekonomicznych, a także kosztorysów potencjalnych inwestycji, przygotowywanie i opiniowanie dokumentacji projektowej w zakresie koncepcji programowo-przestrzennych, programów funkcjonalno-użytkowych, projektów budowlanych, technicznych i wykonawczych, wymieniono.
"Realizujemy największy obecnie projekt offshore wind w polskiej części Bałtyku, a tego typu inwestycje wymagają detalicznych analiz w kluczowych dla projektów elementach. Jednym z nich jest zaplecze serwisowo-portowe dla morskich farm wiatrowych. Cieszymy się, że w tym zakresie będziemy współpracować z kolejnym polskim podmiotem, firmą Projmors" – powiedział prezes PGE Baltica Bartosz Fedurek, cytowany w komunikacie.
Umowa obejmuje także pełnienie funkcji doradcy technicznego przy przeprowadzaniu postępowań zakupowych, w tym analizę i wsparcie w opracowaniu dokumentacjach przetargowych, jak również doradztwo w zakresie zarządzania projektami, w tym wskazywanie ryzyk projektowych i wykonywanie harmonogramów realizacji inwestycji, a także wsparcie w zakresie prac projektowych obejmujących BIM, czyli modelowania informacji o budynku, wskazano w materiale.
W ramach umowy planowane jest również zlecenie prac związanych z opiniowaniem wyników badań podłoża gruntowego oraz innych opracowań z branży geotechnicznej oraz z razie potrzeby wykonanie kontrolnych badań geotechnicznych (sprawdzających i weryfikujących), dodatkowych kontrolnych próbnych obciążeń potwierdzających wymaganą nośność wykonanych pali, kotew gruntowych itp. a także wykonanie badań i prób jakościowych weryfikujących właściwości i parametry techniczne zastosowanych i wbudowanych materiałów wskazanych przez zamawiającego, podsumowano.
Projekt MFW Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW jest jednym z trzech realizowanych obecnie przez Grupę PGE projektów na Morzu Bałtyckim, oddalonym o ok. 80 km od linii brzegu, mniej więcej na wysokości Łeby w województwie pomorskim. Projekt ma już m.in. pozwolenie lokalizacyjne i umowę przyłączeniową, a za sobą pierwszy pełny rok badań wietrzności, prądów morskich i zafalowania. Projekt MFW Baltica 1 zostanie uruchomiona po 2030 roku.
Kolejne dwa projekty, realizowane z duńską firmą Ørsted, to Baltica 2 i Baltica 3, które utworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW. Zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW planowane jest do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do 2030 roku.
Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25%, a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
(ISBnews)