Warszawa, 13.05.2020 (ISBnews) – Większościowy właściciel Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia (PG Silesia) – czeski koncern EPH – nie wyklucza możliwości sprzedaży swoich udziałów w czechowickiej kopalni mniejszościowym udziałowcom lub Skarbowi Państwa, podała spółka.
"Większościowy udziałowiec PG Silesia nie wyklucza możliwości zaoferowania swoich udziałów, jakie posiada w czechowickiej kopalni, mniejszościowym udziałowcom – w razie zainteresowania – lub Skarbowi Państwa. Pod pewnymi warunkami jest on gotów rozważyć możliwość częściowego lub całkowitego zwolnienia PG Silesia z obowiązku spłaty jej zadłużenia, co może stanowić w tym wypadku istotny aspekt oferty" – czytamy w komunikacie.
Spółka zaznaczyła, że państwo może przyjąć w swoich obliczeniach pozycje, których prywatny właściciel nie jest w stanie uwzględnić, takie jak uniknięcie wypłaty zasiłków dla bezrobotnych, utratę wpływów z podatków, płatności emerytur i ubezpieczeń społecznych, opłat eksploatacyjnych, czy po prostu uniknięcie niezwykle trudnej sytuacji w regionie Czechowic-Dziedzic.
"PG Silesia zdecydowanie pchnęła do przodu standardy polskiego górnictwa. Dla wielu ekspertów i osób związanych z branżą stanowiła benchmark. Nasi górnicy od początku wyróżniali się swoim zaangażowaniem, wyznaczając jednocześnie nowe standardy jakości i efektywności pracy. Byłaby to ogromna strata, gdyby trzeba było przerwać działalność tej kopalni" – powiedział prezes PG Silesia Jan Marinov, cytowany w komunikacie.
"Od lutego br. zarząd PG Silesia próbuje nawiązać kontakt ze stroną rządową. Niestety prośby o rozmowy i spotkania pozostają bez odpowiedzi" – czytamy dalej.
Zarząd PG Silesia stara się zapewnić ciągłość działalności operacyjnej kopalni do końca 2021 r.
"Podczas spotkania zarządu PG Silesia z udziałowcem, które odbyło się 30.04 br. dyskutowano na temat przyszłości kopalni. W obliczu nowej sytuacji i planów PG Silesia nie jest w stanie zaciągnąć żadnych nowych kredytów. Natomiast dla ratowania swojej sytuacji spółka ubiega się o pomoc dla pracowników w ramach Tarczy Antykryzysowej. Weryfikacja planów wydobywczych, dalsze wsparcie właściciela i obniżka wynagrodzeń pracowników o 10%, gwarantująca ciągłość działania kopalni do końca roku 2021, to główne wnioski ze wspomnianego spotkania" – wskazano w materiale.
Większościowy udziałowiec jest gotów, by pod pewnymi warunkami zapewnić dalsze finansowanie przedsiębiorstwa. Pozwoliłoby to uniknąć scenariusza szybkiego zamykania kopalni, które skutkowałoby natychmiastowymi, grupowymi zwolnieniami pracowników.
PG Silesia zatrudnia obecnie ponad 1 700 osób i tworzy kolejne setki miejsc pracy w firmach wykonujących usługi na terenie kopalni. Generuje również wysokie przychody do Skarbu Państwa w postaci podatków, różnych opłat a także składek ZUS. Tylko za rok 2019 z PG Silesia do państwowego budżetu wpłynęło ponad 88 mln zł, podkreślono.
Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia jest spółką zajmującą się wydobyciem węgla kamiennego, działającą w południowej Polsce. Od 2012 r. produkuje węgiel kamienny przeznaczony głównie dla sektora energetycznego, ale również specyficzne rodzaje węgla kamiennego do sprzedaży detalicznej. Większościowy pakiet udziałów należy do czeskiego koncernu EPH.
(ISBnews)