nbsp;Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i Rady osiągnęli nieformalne porozumienie, że minimalny poziom gazu w magazynach powinien wynosić 80% do 1 listopada 2022 r., ale państwa powinny dążyć, by było to 85%, poinformował Parlament. Cel na kolejne lata został ustalony na poziomie 90%.
Obowiązek ten zostanie zapisany w nowym rozporządzeniu.
"Projekt ma na celu szybsze uzupełnienie strategicznych rezerw gazu w Europie, tak aby gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa miały wystarczającą ilość gazu na kolejny sezon grzewczy. Negocjatorzy Parlamentu i Rady osiągnęli porozumienie w sprawie nowego rozporządzenia określającego obowiązkowy minimalny poziom gazu w magazynach na poziomie 80% do 1 listopada 2022 r. Państwa członkowskie i operatorzy powinni dążyć do osiągnięcia poziomu 85%. Celem będzie 90% na kolejne lata, aby chronić Europejczyków przed możliwymi wstrząsami podażowymi" – czytamy w komunikacie.
Od 2023 r. państwa członkowskie będą ustalać z Komisją indywidualne tempo uzupełniania zapasów gazu. Regulacja ma stanowić, że państwa członkowskie nieposiadające pojemności podziemnych magazynów będą musiały zapewnić, że co najmniej 15% ich średniego zużycia w ciągu ostatnich pięciu lat jest składowane w innym państwie członkowskim.
Alternatywnie będą musieli opracować mechanizm podziału obciążeń zapewniający wsparcie finansowe, aby osiągnąć cele wypełniania magazynów. Do 1 sierpnia 2022 r. Komisja ma wydać wytyczne dotyczące wykorzystania mechanizmu wspólnego pozyskiwania gazu, który ma być uruchamiany dobrowolnie przez co najmniej dwa państwa członkowskie.
Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem, pojemności magazynowe gazu staną się infrastrukturą krytyczną. Wszyscy operatorzy magazynów będą musieli przejść nową obowiązkową certyfikację.
Państwa członkowskie UE będą musiały opublikować projekty decyzji certyfikacyjnych do listopada 2022 r. Operatorzy, którzy nie uzyskają tej certyfikacji, będą musieli zrezygnować z własności lub kontroli nad magazynami gazu w UE. Ponadto operatorzy nie będą mogli zamknąć magazynu gazu bez zezwolenia krajowego regulatora.
Nieformalne porozumienie będzie teraz musiało zostać zatwierdzone przez Parlament i Radę, aby mogło wejść w życie. Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii będzie głosować nad tekstem na najbliższym posiedzeniu.
(ISBnews)