Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. OZE dla mieszkańców gmin – dotacja czy pożyczka?

OZE dla mieszkańców gmin – dotacja czy pożyczka?

Chcesz mieć zainstalowaną fotowoltaikę, pompę ciepła lub magazyn energii? Chcesz być prosumentem lub po prostu korzystać  z „zielonej energii” i przyczyniać się neutralności klimatycznej Polski? Ale jak myśleć o tego typu instalacjach w obecnej sytuacji ekonomicznej, kiedy martwi nas ile wydamy w sklepie spożywczym?

Odpowiedzią są dofinansowania unijne, takie jak dotacje czy pożyczki. Te środki unijne przeznaczone mogą być na finansowanie badań, innowacji, przedsiębiorczości, infrastruktury, klimatu i ochrony środowiska, działań w zakresie energetyki i efektywności energetycznej, edukacji czy innych spraw społecznych.

DOEKO Group jako firma koordynująca działania Klastrów Energii współpracuje z gminami w zakresie projektów „parasolowych”, dlatego też poniżej będziemy opisywać zasadę działania dotacji i pożyczek uzyskiwanych na tego typu projekty.

Dotacje są to środki, które po przyznaniu pozwalają na zmniejszenie wkładu własnego mieszkańca na poszczególne źródła OZE. Na chwilę obecną najwięcej projektów obejmuje instalacje fotowoltaiczne, choć popularnością cieszą się także pompy ciepła, tak powietrze jak i gruntowe. Wzrasta także zainteresowanie mieszkańców domowymi magazynami energii, które służą stabilizacji sieci
i oszczędnościom energii. Dotacje to środki bezzwrotne. Zdarzają się dotacje na poziomie 10-15%, natomiast w projektach, które realizujemy wynoszą one najczęściej od 65-80% kosztu całej instalacji. Jest to bez wątpienia ogromne odciążenie dla każdego mieszkańca, którego nie raz nie byłoby stać na zakup i montaż instalacji przy zaangażowaniu jedynie własnych środków finansowych.

Natomiast unijne instrumenty zwrotne umożliwiają pożyczenie od kilkudziesięciu tysięcy do nawet kilku milionów złotych. Jest to, w przeciwieństwie do dotacji, pomoc finansowa, która nie jest bezzwrotna. Pożyczkę unijną jest zdecydowanie łatwiej dostać niż tradycyjną pożyczkę czy kredyt
w banku, a jej warunki są bardziej korzystne. Rozpatrzenie wniosku następuje do 60 dni roboczych od złożenia kompletnego wniosku z wymaganymi dokumentami, a wypłata pożyczki (lub pierwszej transzy) następuje w ciągu 7 dni roboczych od spełnienia opisanych warunków. Pożyczki są udzielane na preferencyjnych warunkach.

Na pytanie co lepsze, pożyczka czy dotacja odpowiedź nasuwa się sama. Dotacja jest o tyle korzystniejszym rozwiązaniem, że jest bezzwrotna, więc taki sposób finansowania jest atrakcyjniejszy, ale nie zawsze istnieje możliwość, aby z niego skorzystać. Warto jednak przeanalizować opłacalność każdego z rozwiązań.  W zależności od wysokości dotacji i warunków pożyczki, może się okazać, że bardziej intratną propozycją będzie pożyczkowy sposób finansowania.

Naszym zdaniem warto korzystać z każdej pomocy jaką oferują środki finansowe z funduszy europejskich, ponieważ służą one dobrej zmianie i udzielane są na preferencyjnych zasadach.

A.B.