Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. OSGE złożyło w MKiŚ 6 wniosków o decyzję zasadniczą ws. budowy SMR

OSGE złożyło w MKiŚ 6 wniosków o decyzję zasadniczą ws. budowy SMR

Orlen Synthos Green Energy (OSGE) – wspólna spółka PKN Orlen i Synthos Green Energy – złożyła w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (MKiŚ) sześć wniosków o wydanie decyzji zasadniczej dla budowy modułowych reaktorów atomowych (SMR) w technologii BWRX-300 w technologii GE Hitachi Nuclear Energy, podała spółka.

"Zgodnie z naszymi zapowiedziami, wiceprezes OSGE @DawidJackiewicz właśnie złożył w @MKiS_GOV_PL sześć wniosków o wydanie decyzji zasadniczej dla budowy elektrowni jądrowych w technologii BWRX-300 od @gehnuclear" – napisała spółka na swoim profilu na Twitterze.

Orlen Synthos Green Energy (OSGE) to spółka powołana przez PKN Orlen i Synthos Green Energy. Firma chce odegrać wiodącą rolę we wdrażaniu modułowych reaktorów jądrowych w Polsce, przyczyniając się do efektywnej dekarbonizacji elektroenergetyki, ciepłownictwa oraz przemysłu. Misją OSGE jest zbudowanie floty reaktorów BWRX-300 od amerykańsko-japońskiej firmy GE-Hitachi Nuclear Energy, które staną się ważną częścią miksu energetycznego kraju, zapewniając gospodarstwom domowym i przemysłowi stabilną energię elektryczną o zerowej emisji dwutlenku węgla.

PKN Orlen ogłosił niedawno, że pierwsze SMR w Polsce mogą powstać we Włocławku, Ostrołęce, Stawach Monowskich, Krakowie, Dąbrowie Górniczej, okolicach Warszawy oraz Tarnobrzega-Stalowej Woli. Do końca 2023 roku koncern ma ogłosić w sumie 20 lokalizacji pod budowę SMR-ów. Prezes koncernu Daniel Obajtek zapowiedział także, że OSGE będzie w stanie rozpocząć inwestycję w pierwszy w Polsce reaktor w 2026 lub 2027 r.

Grupa kapitałowa Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Była notowana na GPW od 2004 r. do kwietnia 2018 r.

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos  oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 278,5 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

(ISBnews)