Elektrownia fotowoltaiczna, zlokalizowana na terenie terminala paliw w Ostrowie Wielkopolskim, powiększyła portfel odnawialnych źródeł energii Grupy ORLEN o dodatkowe 3,1 MW. To trzeci terminal Orlenu, na terenie którego zainstalowano farmę fotowoltaiczną, po Żurawicy i Sokółce (o mocach odpowiednio 1,6 MW i 1,25 MW).
„Inwestycja zapewni około 65% zapotrzebowania terminala na energię elektryczną i pozwoli uniknąć średnio 1,7 tys. ton emisji dwutlenku węgla w skali roku” – czytamy w komunikacie.
Ponadto w najbliższych tygodniach na terenie płockiej rafinerii rozpocznie się budowa farmy słonecznej o mocy do 2 MW. Dołączy ona do już działającej instalacji o mocy 4,8 MW, wytwarzającej energię na potrzeby własne zakładu, podano również.
Na stacjach paliw Orlen znajdują się 53 mikroinstalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,45 MW, co przekłada się na około 1 500 MWh energii produkowanej w skali roku.
Na wybranych stacjach paliw prowadzony jest również pilotaż innowacyjnego systemu, który dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych i instalacji do równoczesnej produkcji ciepła i chłodu oraz magazynowania energii, jest w stanie zapewnić niemal całe zapotrzebowanie energetyczne obiektów, podsumowano.
Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 372,64 mld zł w 2023 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.