Warszawa, 17.04.2025 (ISBnews/ ISBnews.TV) – Orlen Neptun – spółka odpowiadająca w Grupie Orlen za rozwój projektów offshore wind – zorganizowała w środę "Dni dostawcy" dla projektu Baltic East, realizowanego w II fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Celem jest m.in. pomoc polskim przedsiębiorstwom w przygotowaniu się do jak najefektywniejszego wykorzystania możliwości udziału w projektach offshore wind, poinformował prezes Orlen Neptun Janusz Bil, w rozmowie z ISBnews.TV.
"Organizujemy dziś 'Dni dostawcy' dla projektu Baltic East. Baltic East to najbardziej zaawansowany projekt Orlen Neptun drugiej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Dziś spotykamy się z branżą, z łańcuchem dostaw, po to, żeby zapowiedzieć nasze plany w tym zakresie – co będziemy robić, kiedy – żeby branża była odpowiednio poinformowana i przygotowana" – powiedział Bil w rozmowie z ISBnews.TV.
"Rozmawiamy też o tym, jakie bariery identyfikujemy, jeśli chodzi o udział polskich przedsiębiorstw, o tym, jak możemy te bariery zaadresować, w jaki sposób pomagać polskim przedsiębiorstwom. Dyskutujemy też o wnioskach z pierwszej fazy morskiej energetyki wiatrowej i jak te wnioski możemy wykorzystać w drugiej fazie. Ale mówimy też o tym, jak edukować branżę, o tym jak wygląda łańcuch dostaw morskiej energetyki wiatrowej, jakie są ograniczenia, jakie możliwości i jakie działania może w tym zakresie podjąć deweloper, czyli taka firma, jak Orlen Neptun po to, żeby wspierać polskie firmy w tym programie" – wymienił prezes.
Bil podkreślił, że Orlen Neptun realizuje nakreślone w strategii grupy Orlen plany dotyczące rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.
"Orlen zakomunikował na początku tego roku, że energetyka odnawialna będzie jednym z filarów strategii koncernu. Morska energetyka wiatrowa będzie dużą częścią tych planów. W ramach drugiej fazy offshore wind pozyskaliśmy pięć pozwoleń lokalizacyjnych na łącznie około 5 000 MW, czyli energię dla 8,5 mln gospodarstw domowych. Nasze plany zakładają, że te projekty będą uczestniczyć w kolejnych aukcjach morskiej energetyki wiatrowej. Pierwsza odbędzie się w 2025 roku i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zaczniemy budować tę farmę gdzieś na przełomie dekady, w 2030 roku, a energię do sieci oddamy w 2032 roku. Kolejne projekty będziemy przygotowywać na kolejnych etapach, więc jest to plan tak naprawdę na następną dekadę" – wskazał prezes.
Podkreślił, że edukowanie dostawców jest obecnie szczególnie istotne, ze względu na zmienione uwarunkowania geopolityczne, co wpłynęło na łańcuchy dostaw.
"To jest jedna z identyfikowanych barier, czyli dostępność podstawowych komponentów, jeśli chodzi o budowę farm, dostępność zasobów, w tym także ludzi. Identyfikujemy też potrzebę, aby deweloperzy w sposób bardziej świadomy i jeszcze lepszy mogli wspierać polski przemysł" – wyjaśnił Bil.
Jednocześnie zwrócił uwagę na potrzebę szerokiej edukacji w zakresie energetyki wiatrowej.
"Edukacja jest istotna dlatego, że te zasoby, jeśli chodzi o specjalistów w tej branży, są jeszcze dość ograniczone. Stąd też współpracujemy z wieloma podmiotami, aby kształcić kadry po to, żeby przygotować ludzi, personel do działalności w tej branży" – zakończył prezes.
Orlen Neptun odpowiada za rozwój projektów II fazy morskiej energetyki wiatrowej w Grupie Orlen. W październiku 2023 r. spółka uzyskała ostateczną decyzję ministra infrastruktury o przyznaniu pięciu nowych lokalizacji pod budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku, o łącznej mocy ok 5,2 GW. Cztery z nich znajdują się na Ławicy Odrzańskiej, w pobliżu Świnoujścia, gdzie koncern zbudował swój port instalacyjny dla instalacji offshore wind. Piąta lokalizacja położona jest na Ławicy Środkowej. Ten obszar graniczy z miejscem, gdzie ma powstać farma wiatrowa Baltic Power, którą Grupa Orlen realizuje we współpracy z kanadyjskim partnerem Northland Power. Dodatkowo, Orlen Neptun jest zainteresowany rozwojem projektów offshore wind w innych krajach basenu Morza Bałtyckiego.
(ISBnews/ ISBnews.TV)