Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Nowelizacja ustawy naftowej ma przyspieszyć wykup gruntów pod inwestycje liniowe

Nowelizacja ustawy naftowej ma przyspieszyć wykup gruntów pod inwestycje liniowe

Warszawa, 23.11.2020 (ISBnews) – Inwestycje obejmujące budowę oraz przebudowę Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw Góra (PMRiP "Góra"), należącego do spółki IKS Solino z Grupy PKN Orlen, zostaną przyspieszone dzięki ułatwieniu wykupu gruntów niezbędnego do towarzyszących modernizacji inwestycji liniowych, wynika z oceny skutków regulacji (OSR) do nowelizacji ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym.

Sama modernizacja zostanie sfinansowana przez PKN Orlen bądź inną spółkę z Grupy Orlen. Skarb Państwa poniesie tylko część kosztów odszkodowań z tytułu wywłaszczeń nieruchomości pod te inwestycje, zaznaczono.

Maksymalne koszty odszkodowań Skarbu Państwa z tytułu wywłaszczeń szacowane są na 5,84 mln zł.

Podziemny Magazyn Ropy i Paliw Góra (PMRiP "Góra") jest jedynym magazynem kawernowym w Polsce, jego pojemność nie jest dostosowana do wymagań ustawowych. W kontekście modernizacji i rozwoju magazynu, największymi ryzykami obarczone są tzw. inwestycje liniowe polegające na budowie rurociągów ropy naftowej, produktów naftowych (paliw), wody technologicznej i solanki. Opóźnienia w ich realizacji wynikają głównie z trudności w nabywaniu praw do dysponowania gruntami i konieczności aktualizacji lub ponownego pozyskiwania decyzji administracyjnych, w tym na drodze sądowej wobec braku porozumień z właścicielami, podkreślono.

"W związku [z tym] niezbędne jest stworzenie ram prawnych, ułatwiających i przyśpieszających realizację rozpoczętego już programu inwestycyjnego, którego efektem będzie odczuwalny w najbliższych latach skutek w postaci zwiększenia dostępnych w PMRiP 'Góra' pojemności magazynowych pod zapasy obowiązkowe oraz zapasy agencyjne ropy naftowej i paliw, wymagane do utworzenia przez Agencję, jak i spółki sektora naftowego, a tym samym zwiększenie możliwości operacyjnych magazynu kawernowego w Górze do jego nominalnych zdolności magazynowych wynoszących max. ok. 6 mln m3 łącznie dla ropy i paliw" – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Proponowane inwestycje polegają na budowie, rozbudowie lub przebudowie (wraz z infrastrukturą towarzyszącą):

– części magazynowej w PMRiP "Góra",

– części wydobywczej Kopalni Soli w Górze oraz Kopalni Soli w Mogilnie,

– nowej kopalni otworowej soli kamiennej w Lubieniu Kujawskim,

– istniejących rurociągów ropy naftowej lub produktów naftowych łączących magazyn kawernowy w Górze z systemem rurociągowym PERN, wymieniono.

"Skarb Państwa pokryje koszty wywłaszczeń nieruchomości. Organem właściwym do wypłaty odszkodowań jest wojewoda. Źródłem finansowania wydatków Skarbu Państwa będzie rezerwa celowa. W projekcie proponuje się odmienny mechanizm rozliczenia opłaty za użytkowanie wieczyste, zgodnie z którym, w większej mierze ciężar finansowy tego użytkowania zostanie przeniesiony na inwestora" – czytamy dalej. Maksymalny koszt odszkodowań to 5,84 mln zł.

Podziemny Magazyn Ropy i Paliw "Góra" to jedyny polski podziemny magazyn ropy i paliw. Magazyn ten zlokalizowany na wysadzie solnym "Góra" k. Inowrocławia ma pojemność ponad 6 mln m3. Magazyn należy do IKS Solino (Grupa PKN Orlen).

(ISBnews)