Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Northland Power liczy na współpracę z PKN Orlen przy kolejnych farmach offshore

Northland Power liczy na współpracę z PKN Orlen przy kolejnych farmach offshore

Northland Power "bardzo chciałby" współpracować z PKN Orlen przy kolejnych projektach morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, poinformował ISBnews prezes Northland Power Mike Crawley.

"Współpraca z PKN Orlen przy realizacji projektu Baltic Power to jedno z najbardziej udanych partnerstw, jakie kiedykolwiek zawarliśmy, oparte na pełnym wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu. Bardzo chcielibyśmy zrealizować razem więcej podobnych projektów" – powiedział Crawley w rozmowie z ISBnews.

Nie chciał jednak spekulować co do tego, ile kolejnych wspólnych przedsięwzięć jest realne. "Zobaczymy" – dodał tylko.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek mówił niedawno, że PKN Orlen samodzielnie wystąpił o 11 nowych obszarów koncesyjnych pod budowę kolejnych morskich farm wiatrowych na Bałtyku, ale jest oczywiste, że nie będzie w stanie zrealizować wszystkich tych inwestycji samodzielnie i będzie poszukiwał współpracy z zewnętrznymi partnerami. 

Northland Power to partner PKN Orlen przy realizacji pierwszej morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku o mocy do 1,2 GW, która ma powstać do 2026 roku niedaleko Łeby. W spółce Baltic Power kanadyjska grupa ma 49% udziałów.

Northland Power, zaliczany do grona 10 największych na świecie firm działających w obszarze morskiej energetyki wiatrowej jest kanadyjskim deweloperem, właścicielem i operatorem morskich elektrowni wiatrowych działających w Europie, a także projektów realizowanych obecnie w Azji. Moce zainstalowane w morskiej energetyce wiatrowej spółki wynoszą niemal 1,2 GW, a składają się na nie trzy farmy zlokalizowane w Europie na Morzu Północnym: Gemini (600 MW), Nordsee One (332 MW) oraz Deutsche Bucht (252 MW).

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Piotr Apanowicz

(ISBnews)

Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?
Zmienność czy stabilizacja: jak wygląda przyszłość handlu na TGE` Uczestnicy rynku energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii  wystawieni są na zmienność cen, często jednak szukają stabilizacji. Czego się spodziewać, jak skorzystać na cenach ujemnych czy dynamicznych taryfach, i czy wreszcie ceny energii dla odbiorców indywidualnych powinny zostać odmrożone – to główne tematy dyskusji o rynku energii elektrycznej na kongresie Energy Days.

Partnerzy portalu