Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. NFOŚGiW: 146 mln ze środków UE na infrastrukturę ciepłowniczą w 20 miastach

NFOŚGiW: 146 mln ze środków UE na infrastrukturę ciepłowniczą w 20 miastach

Warszawa, 10.12.2020 (ISBnews) – Ponad 146 mln zł z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 umożliwi budowę lub unowocześnienie sieci ciepłowniczych w 20 miejscowościach w Polsce, poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Celem jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń i redukcja emisji CO2 do atmosfery.

"Cieszymy się, że wsparcie trafia […] do polskiego sektora ciepłowniczego, który odpowiada za pokrycie większości zapotrzebowania na energię cieplną w miastach. Realizowane inwestycje znacząco przyczynią się zarówno do poprawy stanu infrastruktury sieciowej, jak i do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenia zużycia energii pierwotnej. Tym samym poprawia się jakość powietrza, którym oddychamy. W ramach unijnego działania 1.5 był to już piąty konkurs skierowany na wsparcie efektywnej dystrybucji ciepła i chłodu" – powiedział wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski, cytowany w komunikacie.

Unijne dofinansowanie dla 20 przedsięwzięć ciepłowniczych  zostało udzielone przez NFOŚiGW z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020

Dzięki realizacji wszystkich 20 projektów zużycie energii pierwotnej zmniejszy się o ok. 381 GJ/ rok, nastąpi redukcja emisji pyłów o ok. 40 ton/rok, poziom emisji gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla spadnie o ok. 38 ton równoważnika CO2/rok, podano w komunikacie.

Wsparcie trafi do: Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Oświęcimiu, Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Olecko, Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Olsztynie, Veolii Warszawa, Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego, Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bełchatowie, Zakładu Energetyki Cieplnej w Orzyszu, PGE Toruń, Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA, Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Veolii Południe, Kędzierzyńskiego Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej, Energetyki Cieplnej Opolszczyzny, Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie, Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – Konin, Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Kielcach, Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej – Krośnieński Holding Komunalny, Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Rzeszów, Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Ciechanowie oraz Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Puławach.

(ISBnews)