Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. NCBR zainaugurowało konkurs 'Wielkie Wyzwanie: Energia’

NCBR zainaugurowało konkurs 'Wielkie Wyzwanie: Energia’

Warszawa, 02.12.2019 (ISBnews) – Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oficjalnie rozpoczęło konkurs "Wielkie Wyzwanie: Energia", w ramach którego przeznaczy nagrodę 1 mln zł netto dla autora rozwiązania, które w najbardziej efektywny sposób będzie w stanie wykorzystać wiatr o niewielkich prędkościach do produkcji, magazynowania i oddawania energii.

Na konferencję otwarcia Wielkiego Wyzwania zgłosiło się ponad 200 osób zainteresowanych zgłoszeniem własnych pomysłów do nowatorskiej inicjatywy NCBR, wzorowanej na amerykańskich zawodach technologicznych typu DARPA Grand Challenge, podano.

"Chcemy w tym projekcie pokazać, że również sami potrafimy się zmieniać, potrafimy zrobić unikalny w swojej idei konkurs, przy pomocy naszych amerykańskich przyjaciół. Staraliśmy się dać jak najmniejszą barierę wejścia – zgłosić mogą się pojedyncze osoby, grupy, jednostki badawcze. Chcemy zagospodarować energię wiatru, ale nie tego wiejącego bardzo wysoko, tylko tego dużo słabszego, który jest na poziomie dachów domów, który cechuje się dużą zmiennością. Samo przetworzenie energii to za mało, trzeba ją jeszcze zmagazynować. Na opracowanie rozwiązania dajemy rok" – powiedział dyrektor NCBR Wojciech Kamieniecki podczas konferencji.

Rozwiązania, których szuka NCBR w konkursie mają być kompaktowymi, cichymi urządzeniami do zastosowań indywidualnych – w domach i budynkach wielorodzinnych. Każde z nich musi się składać z siłowni wiatrowej, a więc urządzenia lub zespołu urządzeń przekształcających energię kinetyczną wiatru na energię elektryczną i podłączonego do niej magazynu energii. Prototypy zgodnie z projektem regulaminu mają być gotowe do jesieni przyszłego roku.

Podstawowym warunkiem udziału w Wielkim Wyzwaniu: Energia jest wypełnienie formularza udostępnionego na stronie wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl  i uzyskanie statusu uczestnika. Należy to zrobić w terminie od 1 stycznia 2020 r. – 10 maja 2020 r.

Do udziału w Wielkim Wyzwaniu: Energia zgłosić się może każdy. Do półfinałów zakwalifikowanych zostanie maksymalnie 40 uczestników (przy czym zespół jako całość traktowany jest jako jeden uczestnik). Na tym etapie ocenie podlegać będzie to, czy prototypy działają i ile energii generują. W Wielkim Finale, który odbędzie się na żywo przed publicznością, zobaczymy zaś nie więcej niż 10 drużyn.

Wygra ten uczestnik, którego prototyp – po nawianiu na niego wiatru i podłączeniu do instalacji pomiarowej – osiągnie najlepszy wynik. Dodatkowo przewidziana jest nagroda specjalna w kategorii "wzornictwo" – dla najbardziej estetycznego projektu. Uczestnicy pozostają właścicielami rozwiązań, które opracują w trakcie zawodów.

Konkurs jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach poddziałania 4.1.3. Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Od 2016 r. NCBR realizuje programy w nowych formułach, inspirowanych działalnością DARPA, tj. Defense Advanced Research Projects Agency. Amerykańska agencja zrealizowała szereg udanych konkursów typu Grand Challenge, które zainspirowały "Wielkie Wyzwanie".

(ISBnews)