Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. NABE powstanie najwcześniej pod koniec IV, prezesem może zostać Sebastian Gola

NABE powstanie najwcześniej pod koniec IV, prezesem może zostać Sebastian Gola

Powstanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), do której zostaną wydzielone aktywa węglowe spółek energetycznych, możliwe jest najwcześniej pod koniec kwietnia. Największe szanse na objęcie stanowiska prezesa nowej spółki ma Sebastian Gola, wynika z nieoficjalnych informacji Business Insider Polska.

"Nasze źródła zbliżone do procesu przekonują, że powstanie NABE będzie możliwe najwcześniej pod koniec kwietnia. Tłumaczą, że proces przejęcia przez Skarb Państwa i 'wrzucenia' do NABE wszystkich elektrowni węglowych z kilku koncernów jest bardzo skomplikowany. Jak dotąd najwięcej dyskusji toczyło się wokół wyceny przejmowanych aktywów oraz kwestii przerzucenia do NABE długów koncernów, związanych z budową bloków węglowych. W tych sprawach iskrzyło między resortem aktywów państwowych, spółkami energetycznymi i bankami finansującymi energetykę. Wiele zależeć będzie też od ostatecznego rozstrzygnięcia sporu między Tauronem i Rafako, bo to zaważy na wycenie bloku w Jaworznie" – czytamy w artykule.

Ostatnio Grupa Enea szacowała, że do wydzielenia aktywów wytwórczych do NABE dojdzie na początku kwietnia, zaś Polska Grupa Energetyczna (PGE) oceniała, że wydzielenie aktywów i ich sprzedaż do skarbu państwa powinno zostać sfinalizowane w II kw. 2023 r.

"Ważnym krokiem w kierunku powstania spółki było podpisanie przez MAP porozumienia z pracownikami elektrowni i brunatnych odkrywek, które zostaną wchłonięte przez NABE. Negocjacje trwały blisko 18 miesięcy. Związki zawodowe z poszczególnych koncernów walczyły o to, by jak najlepiej zabezpieczyć interesy załóg po tym, jak zmieni się ich pracodawca. Jednym z najważniejszych przywilejów pracowników, którzy przejdą do NABE, będzie gwarancja zatrudnienia aż do 2033 r." – napisał też portal.

Jak podał Business Insider, każdy z pracowników otrzyma ponadto premię konsolidacyjną w wysokości 8 tys. zł brutto. Utrzymane zostaną też dotychczasowe przywileje branży, w tym nagroda roczna oraz nagrody z okazji Dnia Energetyka i Dnia Górnika. Pracodawca będzie ponadto zobowiązany do corocznej podwyżki przeciętnego wynagrodzenia w spółce, która będzie za każdym razem negocjowana ze związkami zawodowymi.

Według portalu, blisko rozstrzygnięcia jest już kwestia obsady stanowiska prezesa nowej spółki.

"Nasi informatorzy wskazują, że w związku z tym największe szanse na stanowisko prezesa ma obecnie Sebastian Gola, związany wcześniej z koncernem Tauron" – czytamy w artykule.

Gola był wcześniej prezesem spółek Tauron Wytwarzanie oraz Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT), odpowiedzialnej za eksploatację bloku o mocy 910 MW w Jaworznie.

Do NABE mają zostać wydzielone z grup kapitałowych spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa aktywa związane z wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych jednostkach węglowych. Po wydzieleniu aktywów węglowych koncerny energetyczne mają skupić się na realizacji inwestycji nisko- i zeroemisyjnych. NABE ma działać w formie spółki ze 100-proc. udziałem Skarbu Państwa.

(ISBnews)