Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Na rynku złota nerwowość w wyczekiwaniu na piątkowe dane z rynku pracy w USA

Na rynku złota nerwowość w wyczekiwaniu na piątkowe dane z rynku pracy w USA

Warszawa, 07.10.2021 (ISBnews/ Superfund TFI) – Na rynku złota mamy do czynienia obecnie z kolejnym nerwowym tygodniem. Co prawda pod koniec września notowania tego kruszcu mocno odbiły się w górę, powracając w rejony 1760 USD za uncję w przypadku kontraktów na złoto, jednak zwyżki się nie utrzymały. Od tego czasu, czyli praktycznie od początku października, na rynku złota trwa konsolidacja cenowa.

Brak wyraźnego kierunku poruszania się notowań złota wynika przede wszystkim z wyczekiwania na kolejne ważne dane makroekonomiczne. W tym tygodniu w centrum uwagi znajdą się piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, które przez wielu analityków są uznawane za wyznacznik kondycji całej gospodarki USA. Tym razem jednak są one szczególnie istotne, ponieważ wielu przedstawicieli Rezerwy Federalnej wymieniło je jako główny czynnik decydujący o terminie rozpoczęcia wycofywania się Fed z ogromnego skupu aktywów.

Początek taperingu QE jest oczekiwany już w listopadzie bieżącego roku, a jeśli dane z amerykańskiego rynku pracy będą dobre, to listopadowy scenariusz stanie się jeszcze bardziej realny. Dobre dane oznaczają także presję na dalszy wzrost wartości amerykańskiego dolara, co prawdopodobnie przełożyłoby się na spadek notowań złota.

Oczekiwania rozpoczęcia zacieśniania polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych są w ostatnim czasie głównym czynnikiem wpływającym na ceny złota, dlatego dane dotyczące rynku pracy w USA najprawdopodobniej wyraźnie przełożą się na nastroje inwestorów w przyszłym tygodniu, a zapewne także w kolejnych kilku tygodniach. Inne informacje, w tym np. korzystny dla cen złota odradzający się popyt na kruszec w Azji, mogą pozostawać na drugim planie.

Złoto jest traktowane przez wielu inwestorów jako zabezpieczenie przed inflacją. Siła dolara sprawia jednak, że kruszec staje się dla nich mniej atrakcyjną alternatywą. Jednocześnie, spadki są hamowane przez status złota jako bezpiecznej przystani, który jest doceniany przez wielu inwestorów, którzy w okresie pandemicznym nadal wolą trzymać kruszec w swoim portfelu.

Paweł Grubiak – prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

(ISBnews/ Superfund TFI)