Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Na dachu siedziby PGNiG powstanie instalacja fotowoltaiczna o mocy ok. 50 kWp

Na dachu siedziby PGNiG powstanie instalacja fotowoltaiczna o mocy ok. 50 kWp

Warszawa, 02.07.2020 (ISBnews) – Na dachu siedziby Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) w Warszawie w trakcie wakacji powstanie pilotażowa instalacja fotowoltaiczna, podała spółka. Instalacja będzie miała moc ok. 50 kWp. Wykonawcą została firma ML System.

"W ostatnich tygodniach przedstawiliśmy plany grupy kapitałowej PGNiG związane ze zwrotem w kierunku rozwoju segmentu zielonej energii. Dziś mogę powiedzieć – od słów do czynów. Wybraliśmy właśnie wykonawcę pierwszej instalacji OZE, która powstanie na dachu jednego z budynków naszej siedziby głównej w Warszawie. A to dopiero początek" – powiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, cytowany w komunikacie.

W ciągu najbliższych kilku lat PGNiG zamierza przeznaczyć do 4 mld zł na zbudowanie segmentu OZE. Docelowo pozwoli to osiągnąć moc wytwórczą na poziomie nawet 900 MW, przez co PGNiG stanie się jednym z wiodących wytwórców energii z OZE w Polsce, podkreślono.

"Nasz zielony zwrot zaczynamy od siebie – od działań wewnętrznych. Docelowo chcemy wykorzystać, pod instalację paneli fotowoltaicznych, grunty i dachy w całej grupie kapitałowej" – dodał wiceprezes PGNiG ds. rozwoju Arkadiusz Sekściński.

Na terenach należących do GK PGNiG zidentyfikowano ponad 60 ha gruntów i ok. 125 tys. m2 powierzchni dachowej pod instalację fotowoltaiki.

"Szacujemy, że na tym obszarze zainstalujemy 40 MW mocy" – stwierdził Sekściński.

Zielony zwrot PGNiG obejmuje także rozwój takich paliw alternatywnych, jak wodór i biometan. W tym obszarze trwają m.in. zaawansowane prace dotyczące budowy badawczej stacji tankowania pojazdów wodorem. Pierwszy taki obiekt powstanie na warszawskiej Woli, a termin oddania go do użytku to październik 2021 r.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.

(ISBnews)